Në sytë e diellit

Kultura

Në sytë e diellit

Nga: Agim Desku Më: 15 maj 2020 Në ora: 19:14
Agim Desku

Në sytë e diellit

E dini kush më rri

Kush ju dërgon ngrohtësi

luleve të prillit

Është një fjalë e bukur

me fytyrë të gjallë

E ruaj si relikt jete

në na t'bukurën përrallë

Nga do që eci

e ngado që shkoj

Udhën për tek dielli

me zemër e përqafoj

Për besë Doruntine

Të kam dhanë fjalën

N 'varg hyjnish

t'kam e n'gjeth dafine

Ty t'i falim

Edhe ëndrrat më të bukura

Retë e bardha

t'sjellin veç gëzim

Në tokë më shpejt

vijnë pranverat tua

Ato lule

që ti i deshte

më t'i lanë në krua

Kur etja të merr

ti zbret bashkë me yjet

Ç'bukuri për tokën

kur vjen si mbretëreshë

Një vend në shpirt

ta rujmë he burrëneshë

Sytë e diellit

sërish të marrin hyjneshë.

UDHA E DIELLIT

Nëse ikën

fluturo si dallëndyshe

E di së sërish do t'i kthehesh

Folesë

Kujtimet e lena në gjysmë

të dalin para sysh

Nuk ke kah të ecësh

pa vargun e jetës

Ec

se udhën për të dielli

e ke të lire

Mos ju frikëso grimcave

të atomit

Nëse sytë e tu

takojnë flakën e ndezur

Është drita ime

që të ndriçon nga je nisur

Mos harro betejat

për fjalën e lirë

Lutjet që i bënim

për Shqipninë e mire

Askënd nuk e pyes

së ku gjendet jeta

Tek yjet tani

Mona Liza të dukët vetja

Fytyra sa bukur të ndriçon

në dritën e diellit

Shih si kanë çel lulet

e prillit

Të presin

t'i bësh kurorë nusërie

Dhe mbi gërsheta të flokut

sa të kanë hije.

KURRË MA MOISI

Moisi

Mendova së të vdiq koha

Në betejat e Gjergjit

Jeta a ishte edhe vdekje

Edhe liri

Të paskan pritur

Nga të katër anët

Më mirë më bën vdekja

Se sa ti të ringjallësh

Si nuk të munden

As pesë shekuj e ferrit

Sërish të panë

në fytyra demonësh

Mezi pritët të vini

bashkë me perandorët

Më i ngjyros lulet e Shqipnisë

me të zezë

Jo s'kthesh ma Moisi

me fytyrën që ke

Kësaj toke ia vëre

vulën e tradhtisë

S'të ka hije rizgjimi

nga bota e ferrit

Mjaft bartëm mbi supe

shekujt e tmerrit

Moisi ma s'ma kap mendja

të rri me ty

Veç nëse shuhen zjarret

Prekaziane

Bota të ka zgjedhur

për Hamlet të ri

E di unë

cili ngjajmë në korb të zi.

KUR THËRRET ÇABRATI

Kodër e skuqur dje

E thirr më ka

sa herë shikoja diellin

e agimit mëngjesor

Pranvrat e mia

t'i di ku i kam

Një hap larg

të kisha Shqipni

Me sy të vërbër

të shihja mirë ty

Të ledhatoja më shumë

së një fëmijë

i mbrëmjeve djaloshare

Veç në zemër

të këndoja vet me vete

Kisha frikë

për emrin tënd të lirisë

Sa për vete

s'bëhej fjalë

Me ferr se ferri

jetohej veç në përrallë

Mbrëmjet e Çabratit

më falën një këngë

Edhe sot e ruaj

pse nuk jetova në atdhe të huaj

Me Selmanin ,Ibrahimin dhe Ragipin

Ishim dëshmitarë

të farës se keqe hijenash

Poezi studenti

tha baca Xhafer

Ikën të paftuarit e ftuar

dhe u vranë

Dhe ne sërish u burgosëm

për t'u ngjallë fjala

Dymbëshjetë vite ma burgosen mikun tim

studentin Bajram Gashi

Pesëdhjetë vite sërish në burg

Populli im i mirë

Deri më 1999

s'kisha guxim të vizitoja Gjakovën krenare

E them nga plagët e Çabratit

Kurrë mos dëgjofsha tradhti për kombin

Të jetoj poezia e Yllka Domit

Dhe lulet të çelin

më herët se në çdo pranverë në Çabrat.

E kujtova vitin 1988/89 si student në Gjakovë

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat