Kujtesë maji - Bota Sot
Kujtesë maji

Kultura

Kujtesë maji

Nga: Neki Lulaj Më: 24 maj 2020 Në ora: 22:25
Florina Lulaj Dervishi

Florinës me rastin e dyvjetorit të amshimit…

Oooo, bre

vetëm sot nuk e doja lojën e akrepave të orës

Që po ecnin brenda meje

si buajt në baltën e rrugës.

Po më zgjohesh, o Florinë, o pikë e kurorës

E fort

po më rëndon në dorë dhe kafshata e bukës.

O….. cingërrima e telefonit qënka bërë si piskamë

Fort më dhembin eshtrat e pleqërisë

Me fjalët e tua të ëmbla

doja ta festoja këtë Bajram

Po ti më flet si engjëll i shenjtërisë.

Po më rreh një rrufe e një llavë vullkani

Me rreh zemra me nxitim si zog i lagur

S´kam dashtë lotë , por po më vijnë tradhëtisht

Nëpër faqe rrëshqasin të ndezura nga malli

Për këtë dyvjetor kur u ndave përjetësisht

E flas

me murin ku ta kam me fotografinë.

Se mu në këtë datë vërshoi mbarë një qytet.

Me lotë n`sy po më zgjohet tragjiku kujtim

Atje, në shtëpinë e përjetësisë në Prizren.

Humbën

më të mirën motrat e vëllezërit e mpirë

Shpërtheu loti i bacës ofshama e nënës

Që nga kurbeti dhe unë fort po psherëtij

Të zgjon klithma e Fehmiut

Zëri i engjëve Florisit e vaji i Filisit

E në kujtesën tonë mbete nuse në përjetësi

...

[

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat