Tri zana më dhanë gji fuqi për luftë

Kultura

Tri zana më dhanë gji fuqi për luftë

Nga: Kalosh Çeliku Më: 27 maj 2020 Në ora: 11:17
Kalosh Çeliku

(Nuk vjen më nën Rrap)

 

Jo! Nuk vjen me naze nën Rrap

Si dikur. Papritur, tinëz rrugës.

Qyteti, më nuk është aq i bukur

Struk nën Kala. Lumi, Vardar.

 

Ditët kanë Vapë. Netët - Mall

Rrapi po plaket. E pret Dimrin.

Borën. Mëkot, zgjatë kokën

Nuk vjen Ti. Ikën, dhe shokët.

 

Rrapi pret kot. Jo, nuk vjen Ti

Qyteti po flen. E zgjon Vjeshta

Dy netë me të cilën fjeta. Larg…

 

 

(Përpak desh e vrava Veten

me Dy shtambaverë-Miken)

 

Përpak, desh vrava Veten. Poezinë

Me një Ibrik raki rrushi “hallall”:

Dy shtamba me verë. Dhe, Miken.

Esull. Përplasa kokën keq për muri:

Rrugë. Shtëpi. Kopësht. Lum mali

As i gjallë. As i vdekur. I dehur.

 

Përpak, desh vrava veten. Poezinë

Me Dy shtamba verë. Dhe, Miken…

 

 

(Kot Shelgu Vajtues

më godet në ballë)

 

Herët, dal te bregu i Vardarit

Dhe, ulem si dikur nën Shelg.

Kohë, kur dilja not matanë Ure

Dallgët më shtynin prapaktheu:

Te Shelgu Vajtues me një Patë.

 

Moti kohë, nuk jam ulur në breglumi

Edhe pse, përditë kaloj Urën e Gurit:

Sot, nuk është më ai Shelgu Vajtues…

 

 

(Tri Zana më dhanë gji

fuqi për Luftë)

 

E vërtetë. Gratë, ato më bënë Poet

Dalldisën, më futën thellë në Det.

E, vetë rreziteshin në Diell. Breg:

Nuk ka problem. Dallgët i çaj Vetë.

 

Po, u rroka fytas me Stuhinë si Poet

Herë, me Krajl. E herë, me Mbret.

Tri Zana m’dhanë gji. Fuqi në Luftë:

Njëra, më priu para rrugës Vdekjes.

E, Dy të tjerat më mbanin përkrahu.

Dhiareve malit, për në BabaTomorr.

 

Me dhjetë plagë, u çova nga shtrati:

Shtatë sahat, Sot fluk Larg Vargun…

 

 

(Bunari i Babait para Shtëpisë)

 

Bunari i Babait para Shtëpisë

Në Kopësht. Ishte, edhe i thellë.

Çati, e kishte një Ftua. Gardh

Burimin e kishte nga NënÇuka.

Saqë, Babai kur e pastronte shpesh

Thoshte, nuk mund ta shterim dot:

Nën të gurgullon. Rrjedhë një Lum.

 

Bunari i Babit na rriti me ujë mali

Njerëz. Kafshë shtëpiake. Dhenë.

Kopështin mbante gjallë pa zhurmë

Dimri, nuk e gjente akull në gjumë…

 

 

(Gratë i kam tradhtuar

dhe më janë hakmarrë)

 

Gratë, Unë i kam tradhtuar. Dashur

Edhe, Ato më janë hakmarrë:

Tinëz, më spiunonin te Gruaja.

Miket, shanë pas shpine. Gazeta

Etiketime: Hjadut. Pornoman

Hamshor. Spiun. Dhe, Tradhtar.

 

Pamarrë parasysh: Unë i kam dashur

Nuk vodha si politikan. Po, si Poet.

Edhe, atë: Gjithë jetën, vetëm Gra…

 

 

(E përcjell Ditën me Diell

Dhe pres Natën me Hënë)

 

Miku yt i dashur Di, isha Dje

Sot, jam armiku yt i çmendur.

Librat, ma shtrojnë shtratin

Poezitë më mbulojnë Natën.

 

Macet ma prishin gjumin

Zgjohu, mik! Lindi Dielli!

Qershia në Kopësht rritet

Kutadi, Nesër prek Qiellin.

 

Unë me Libër para shtëpisë

Fytas me “armikun” e pabesë:

E përcjell Ditën me Diell

Dhe, pres Natën me Hënë…

 

 

(Bajlozi Zi nga Deti

e kërkoi për Grua)

 

Gjatë kohë, nuk erdhi në Shkup

E pash ëndërr nën Rrap. Hije:

Disa libra mbante në duar

Dy shtamba verë nën sjetulla.

 

Gji më dha. Fuqi për luftë

Plagët m’i shëroi me lotë:
Bajlozi Zi e kërkoi për Grua!

Jo, i thash: Pa ndarë mejdanin.

 

Lapsin e nxorra nga brezi

E qëllova në lule të ballit.

 

Gjumi më doli. Iku ëndrra…

 

 

(Fytas me Raki Rrushin

“armikun” e pabesë)

 

Përderisa, Qeveria bën luftë

Me “armikun e padukshëm’:

E, ai lirshëm shëtitet në Shkup

Unë, rri në shtëpi. Karantinë.

Nuk kam para për raki rrushi

Dy shtamba me verë të Mikes.

 

Përderisa, Qeveria do kujdeset

“Shpëtojë” nga koronavirusi:

Fytas rrokem me Raki Rrushin

“Armikun” e pabesë. Babushin…

 

 

(Askushi Sot nuk lexon libra)

 

Mëkot, shkruaj poezi. Libra

Askushi sot, nuk lexon erotikë.

Politikanët duan poste politke.

Para. Pasuri. Aspak, bibliotekë.

Miket, ua zë gjumi në Qeveri

Jo, si Mua të papunë rrugëve.

 

Pallate, ndërtojnë politikanët

Edhe, për fëmijët e fëmijëve.

E, Ti gërhet mes librave. Varr

Jastëk nate ke, Librin e poezive.

 

Dhe, të mos ishte pasuria e Babait

Pa çati, do vdisje dyerve Qeverive…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat