Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895

Kultura

Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895

Nga: Gjon Keka Më: 28 maj 2020 Në ora: 00:15
Gjendet një Fjalor shqip-latinisht

Studiuesi  i epokës së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, Gjon Keka, gjatë hulumtimeve të tij ka gjetur në një nga bibliotekat e Austrisë një fjalor të rrallë të vitit 1895, fjalor ky që ka rëndësi të madhe për faktin se gjuha shqipe është shkruar edhe përkundër persekutimeve dhe ndalesave e pengesave nga pushtuesit.

"Fjalor i vogël Shqip - Latinisht,mbledhun prej Jak Junkut,Shkodër  të Shqipnisë, botim i vitit 1895.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat