Kosovë- trëndafil i erërave - Bota Sot
Kosovë- trëndafil i erërave

Kultura

Kosovë- trëndafil i erërave

Nga: Zymer Mehani Më: 3 qershor 2020 Në ora: 09:28
Zymer Mehani

Kosovë-
Trëndafil i erërave
I stuhisë,
I murlanit
E tufanit...

Kosovë-
Lulëkuqe erë-lirie
Vatër nderi,
Bese,
Qëndrese e lavdie
Gjuhën tënde të ëmbël,
E dinë edhe yjet
Dielli,
Lugjet,
Kodrat,
Brigjet edhe pyjet

Të kam dashuri
N't'miat poezi
Shqipe dykrenore,
Flamur kuq e zi
Për ty s'do t'pushojmë
Vargjet i thellojmë
E me maja lapsash
T'vërtetën ta ndriçojmë

N'emrin tënd, Kosovë
U bënë dhe t'liga
U bënë dhe mynxyra
Dhe tradhëti u bënë
U bënë dhe pazare
Mëkate e gjëmë
Të gjitha do të dihen,
O e dashura nënë

E sot, Kosovë,
Më e çmueshmja dashuri
Ta ndërruan dhe flamurin
Me hipokrizi
Me mungesë ndërgjegjje
Deri n'pakufi
Ky flamur kurrfare
Ne shqiptarëve
Na mohon etni,
Na mohon prejardhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat