Jung: Ne nuk jemi ata çfarë na ka ndodhur, ne jemi ata që zgjedhim të bëhemi - Bota Sot
Jung: Ne nuk jemi ata çfarë na ka ndodhur, ne jemi ata që zgjedhim të bëhemi

Kultura

Jung: Ne nuk jemi ata çfarë na ka ndodhur, ne jemi ata që zgjedhim të bëhemi

Më: 7 qershor 2020 Në ora: 13:24
Carl Jung

Carl Jung ka lindur më 26 korrik. U bë i njohur si psikiatër, dhe arriti të ketë ndikim të madh gjatë shekullit 20, shkruan KultPlus.

Preokopimet e Jungut lidhen me psikiatrinë dhe psikanalizën, madje ai njihet dendur si themeltar i psikologjisë analitike.

Ndikim i tij qe i madh në fushën e psikiatrisë, antropologjisë, arkeologjisë, letërsisë e filozofisë.

Ndër konceptet kryesore të psikologjisë analitike është individualizmi – që ai e konsideroi si shumë të rëndësishëm.

Më poshtë janë disa nga thëniet e tij më të njohura që lidhen me kolektivitetin e kompleksin psikologjik.

1. “Nuk ka recetë për të jetuar, e cila mund t’i përshtatet të gjitha rasteve.”

2. “Besimi, shpresa, dashuria dhe mendjehollësia janë arritjet më të larta të përpjekjes njerëzore.

3. “Edhe një jetë e lumtur nuk mund të jetë pa pasur brenda edhe një pjesë të errësirës.”

4. “Privilegji i një jete të gjatë është të bëheni ata që jeni me të vërtetë. “

5. “Gjithçka varet nga mënyra sesi i shikoni gjërat dhe jo se si janë ato në vetvete. “

6. “Vetmia nuk vjen nga ajo nëse nuk ke njerëz përreth.”

7. “Zemra jote e di përgjigjjen.”

8. “Ju nuk mund të ndryshoni asgjë nëse nuk e pranoni atë gjë ”

9. “Ne nuk jemi ata çfarë na ka ndodhur, ne jemi ata që zgjedhim të bëhemi”.

10 . “Ai i cili shikon jashtë, ëndërron; ai që shikon brenda, zgjohet”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat