Fundi i perandorëve - Bota Sot
Fundi i perandorëve

Kultura

Fundi i perandorëve

Nga: Agim Desku Më: 11 qershor 2020 Në ora: 12:18
Agim Desku

Sonte më mungon gjuha e Naimit

Ajo kënga e bukur e Mjedës dhe e bilbilit

Ndoshta një ditë me vargje të flas

Atëherë dua deri në qiell i lirë të bërtas

 

T`kam kërkue leje për dritë të diellit

T`i dal n`ballë demonve të marrëzisë

Mos më ia lujtë kurrë ma plagët e Gjergjit

Perandorët këtu e kanë fundin e tradhtisë

 

Derisa fryma e Fishtës t'më mbanë gjallë

S'kam më pasë frikë më u ndi shqiptar

Kurrë pa i njohur pesë shekujt e tmerrit

Thua se nuk di Evropa jetën tonë të ferrit

 

Vallë a jetohet si popull i sharë e i ndarë

Sikur e humbem gjenin e bukur shqiptar

Por kësaj toke çdo ditë i lindin zana

Dhe disa jetojnë në qiell t'shndrruar n'diell

 

Kurrë të vetmuar pa e lenë si nënën

Në pllembë të dorës ia vizatojmë ëndrrën

E bëjmë nuse ma të mirën në mbretëri

Dua t'i ngjanë ma të bukurës hyjri.

 

 

NË ANËN TJETËR TË DIELLIT

 

E njëjta flakë ma dogji fjalën n'shpirt

Nëse ndonjëherë e kam urrye botën e lirë

Anës tjetër të diellit dua t'i vëjë pik

Njeri duhet të digjet unë apo fjala e mire

 

Urreva pse nuk i ngjava Jan Pallahut

Kur n'shesh t'qytetit u dogj për lirinë

Sonte seç më mungon gjuha e Naimit

Të digjem unë për atdheun e dashurinë

 

Ç'më mungon kënga e Mjedës së bilbilit

Kur jam larg teje me vargje të ju flas

Dua të çmallëm deri në qiell të bërtas

Lahuta e Fishtës ç'më del para orë e cast

 

I kam kërkue leje dritës së diellit

T`i dal n`ballë demonve t`marrëzisë

Sa herë shekujt në ferr më kanë lenë

Mos më u dallue nga fytyra e tradhtisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat