Kur dëgjoj që vdes në botë

Kultura

Kur dëgjoj që vdes në botë

Nga: Haki Latifi Më: 14 qershor 2020 Në ora: 08:16
Foto kujtim: Haki Latifi, Llukman Halili dhe Dashnim Hebibi

Kur dëgjoj që vdes në botë,
një njeri i vendit tim,
jam në zemer i pikëlluar,
se vdes një copë e shpirtit tim.“
Ibrahim Rugova

E pabesueshme, por fatkeqësisht jeta është edhe kjo, pa u zbutur një fije pikëllimi për ikjen nga kjo botë e Politologut, Publicistit dhe Profesionistit të gazetarisë, Dr. Llukman Halili, një tjetër mik i kohëve të vjetra. Njeri i mirë i librave e i gazetarisë së sojit më të mirë, që jetoi me një kuriozitet fëminor për natyrën njerëzore dhe me një dashuri pa zhurmë për brendinë e Atdheut, dje paska humbur betejën me sëmundjen cfilitëse.
Dje paska ikur atje ku nuk deshi
Aty ku fjala kurbet shpirtin ia treti,
Paska ikur në botën e amshuar
Me mallin e dhimbjes në zemër të ngarkuar.
Lamtumirë Lluki!
U prehsh në paqe mik i dashur!
I paharruar do të jesh për gjithë ne që të njohëm dhe patëm fatin të bashkëpunojmë!
Ngushellime familjes, miqëve dhe farefisit!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat