Letra e Bajronit për shqiptarët - Bota Sot
Letra e Bajronit për shqiptarët

Kultura

Letra e Bajronit për shqiptarët

Më: 14 qershor 2020 Në ora: 12:22
Bajroni

Ja çfarë shkruan Bajroni për shqiptarët në një letër dërguar nënës nga Prevezë, më 1809:

Të gjithë shqiptaret janë të lindur të ndershëm dhe besnik, janë të ashpër… por janë ndoshta raca më e bukur në botë për nga paraqitja. Gratë e tyre janë përherë një gjë fisnike, por burrat i përdorin si skllave, i godasin, pra me pak fjale janë si nen zgjedhë.

Ato punojnë tokën, mbjellin dhe korrin. Merren me prerjen e drurëve në pyll e deri në rregullimin e rrugëve publike. Burrat janë te gjithë luftëtare. Lufta dhe gjahu janë të vetmet zeje me të cilat ata merren”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat