Ç’më pushtuan ëndrrat - Bota Sot
Ç’më pushtuan ëndrrat

Kultura

Ç’më pushtuan ëndrrat

Nga: Agim Desku Më: 1 korrik 2020 Në ora: 07:45
Agim Desku

Nuk thëm se i pava natën

Jo,në pik të ditës më zgjuan

Ç'mu bënë pushtet të dritës së yjeve

Sytë më mbetën n'beteja t'shpirtit

Fjalët as çele guri gojën

N'botën e verbuar duhet t'jetojmë

Sa keq që nuk jemi nën të njëjtin diell

Lum kush është mbi yje

Yjet dhe Erna sonte shohin shumë dritë

Demonët s'kanë sy para diellit

Përandorët kanë thye qafën diku

Veç unë mezi dola nga ëndrrat

Thash të jetoj edhe i verbuar

Se jeta ka udhën e gjatë

Të vjetër sa Via Egnatia

N'pushtetin e diellit

Ëndrrat digjen vet

As acarët s'jetojnë verës

Pa perandorët e tyre

Kam më ju fal bre diellit

Për një kafe bashkë me Ernen

Edhe nëse digjem shkrumë e hi

Nuk paska pranverë pa diell

As jetë të bukur pa ty Erna.

1 korrik 2020 AGIM DESKU

E BUKURA E DIELLIT

Nëse më ka mbet veç pak diell n'jetë

Lutjet do t'ia adresoj marsit kryeneq

T'bukurën ta mbajnë gjallë luftëtarët

Betejat veç ti Ajkunë m'i zëvendëson

T'kanë krijue n'pikturat e Penelopës

N'dashninë e atdheut t'bërë shkrumë e hi

Ngrite Prometheun nga fundi i Titanikut

T'i mundim stuhitë që vinë nga satelitët

Fal fuqi për t'i bërë dy kokat një shqipe

Të mos ringjallën më fytyra perandorësh

Vet zotnat kanë dashtë më të krijue Erna

Në t'bukurën e diellit më fal dashni yjesh

Sërish më ia thënë këngës krue n'krue

Më i la lotët e syve t'zanave që janë betue

N'betejat e atdheut mos më u ligështue

Kurrë këmbë bajlozash mos më lodrue

Edhe sa jetë më duhet t'bëj për ty Erna

Tani jëni ba bashkë në një fytyrë dielli

Me zana t'malit ma ruani drejt Shqipninë

Deri çdo cep i shqipeve ta puthim lirinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat