Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve

Kultura

Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve

Nga: Gjon Keka Më: 17 korrik 2020 Në ora: 19:15
Foto ilustrim

Iliro-arbërorët janë themeltar të kontinentit dhe civilizimit europian,por pas pushtimeve të ndryshme sidomos pas deformimit që sollën pushtuesit barbarë, ku shqiptarëve iu mohua e drejta e tyre, ,iu mohua lidhja me vetë dinamikën e kombeve të europës, iu mohua gjuha, iu mohua emri Arbëror etj etj.

Si rezultat i këtyre pushtuesve të cilët i vodhën ,dhe ndërtuan mbi themelet e lashtësisë sonë, mitet e tyre të rrejshme dhe objektet e tyre ideologjike fetare, madje ndërtimi i objekteve të pushtuesve vazhdon edhe sot ,rasti i fundit është ndërtimi i xhamisë sulltaniste në mes të Prishtinës.

Po të kishim një Akademi të shkencave funksionale dhe me koka të nxehta shkencore që nuk bëjnë kompromis me shkencën dhe të vërtetën ,sot shumë kombe e popuj të Europës e Botës do t’i kishin rënë në gjunjë historisë themeltare të iliro-arbërorëve dhe ne si komb do ta kishim vendin e natyrshëm në mesin e kombeve të civilizuara.

Poashtu po të kishim Akademi nuk do të zinte vend literatura e rrejshme e pushtuesve që tentojnë ta mashtrojn botën se ata janë të lashtët e atij vendi.

Këto simbole dhe tjera iliro-arbërorë si dhe dokumente të tjera historike mbi kombin tonë do të gjenden në librin tim që do të botohet së shpejti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat