Gjaku i Kombit

Kultura

Gjaku i Kombit

Nga: Haki Koltraka Më: 14 shtator 2020 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Kombi im me rrënjë lashtësie, 

me rrënjë pellazgjie, 

me rrënjë Epiri, 

me rrënjë Dardanie,  

me rrënjë Ilirie.  

 

Kombi im fjalëdhëni 

e besëmbajturi 

kombi im miqësori 

e paqësori 

kombi im tolerant 

e bukëdhëni. 

 

Gjaku i Kombit tim  

rrjedh ndër kapilarë 

nëpër vena e damarë 

duke ngjyrosur me të kuqe  

vellon, kur vajza bëhet nuse… 

E shqiptarët si shqiponja 

fluturojnë paqësisht  

me dy krerë 

sepse shqiptari jeton  

për Atdhe dhe për Nder.  

 

Zemrat shqiptare 

gurgullojnë nga gjaku i pastër 

nga Molla e Kuqe  

në të Pervezës gji 

nga Presheva në Gjirokastër 

nga Arta në Plavë e Guci 

burra me zemër të madhe 

e gra me zemrën flori, 

vajzat ballëhëna si sorkadhe  

e djemtë si petrita me kapuç mbi sy. 

 

Gurgullojnë burimet bjeshkëve, 

siç gurgullojnë zemrat në krahëror… 

lëvizin rrëketë si kapilarë  

përrenjtë si damarë 

lumenjtë si venat 

e hijeshi e blerim 

i falin në çdo stinë  

të bukurit Kombit tim.  

 

Kombi im flet, dëgjon, shikon 

ndjen, beson, të jep besë, 

në do ta futësh në dhe Kombin tim  

preje në besë dhe… 

një besëprerje  

mund t’i bëjë gjëmën më të rëndë.  

Gjëmat si gjethet e pemëve 

zverdhen e bien 

e Kombi im si një qenie e gjallë 

e përballon me dhimbë 

i kalon me burrëri  

dhe përherë ka ndjerë krenari… 

se gjaku që i vlon në gji 

është veçse gjak i pastër shqiptar. 

 

Se shqiptarët janë të paoksidueshëm 

sado llumëra t’u hedhin barbarët 

mercernarët, lumpenproletarët  

Kombi im  

Vetëm ndrin…  

 

Kastragjyshi im u vra në luftë  

për ty, Kombi im.  

Stërgjyshi im po në luftë ra për ty 

gjyshi im mbeti në kufi për ty.  

Ndaj baba im 

nuk njohu gjysh e baba. 

Unë nuk njoha gjyshin 

dhe djali im nuk njohu gjysh. 

Nuk i hëngri njeri më sysh 

po i qëndruan barbarit përballë  

e përsëri ndër kulla rritej një djalë  

e Kombi im përsëri është gjallë… 

 

Kombi im 

qëndrove perandor 

Botës iu bërë gjoks-mburojë. 

Bijë shqipesh që binin dëshmorë 

askush këtë mos ta harrojë 

o paqësori, Kombi im 

që kulmon me Skënderbeun kryetrim 

e me Nënë Terezën hyjnore  

ku ka më të madhin sublime 

se sa të falësh gjakun për trojet arbërore?!  

 

O flamuri simbol gjak  

o gjuha shqipe që identifikon 

o zemra shqiptare në çdo prag 

Kombin mbarë na e lartëson.  

 

O brez i ri 

o vrull i ri 

o forcë e re  

o këngë e re. 

 

Ti je gjaku i kombit tim 

ti je e ardhmja plot frymëzim  

ti je vrulli plot zhvillim  

i Europës qytetërim… 

 

Hej burra shqiptarë  

me hapin një pash 

të gjatë si pishat e maleve 

burra që hani një dash 

e me një dorë e mbysin  

kulçedrën e shkjave… 

Kulçedra të zeza  

kulçedra laramane 

kulçedra aq të egra  

sa vetë egërsia e djallit 

sa vetë ligësia e djallit 

po, more, po, 

këto i mundi  

guximi i shqiptarit!...  

 

Në katër vilajete 

të ndanë me dhunë 

Shkup, Shkodër, 

Manastir, Janinë,  

por kush më pak e kush më shumë 

kemi derdhur gjakun lumë 

për këtë Komb që quhet Atdhe 

që nga i madhi Skënderbe… 

 

Kombi im 

nëpër damarë kohe 

që nga prehistoria 

ndër vija fati e trilli 

vjen nga lashtësia  

e shkon kah përjetësia…  

 

Ku jeni o arbëreshë? 

Ku je ti diasporë? 

Sot Kombi pret një kurorë  

me brilante, perla e rubin, 

nga ju pret sot dashurinë,  

nga ju pret sot bashkimin, 

nga ju pret sot përqafimin, 

se ti kurrë s’do jeshë jetim, 

o i larti Kombi im! 

 

Këmbanat e Unitetit, 

këmbanat e afrimit, 

këmbanat e dinjitetit, 

ranë si në kohën kur Donika   

urdhëroi rënien e të gjitha  

këmbanave në kisha… 

që të festonin fitoren e madhe  

në Fushë të Trojvjollit…  

 

E sot gjithë shqiptaria 

është e mbledhur në Trojvjollin shqiptar 

në çdo pëllëmbë tokë shqiptare 

duke valëvitur flamurin arbëror.  

 

Të falem ty, Kombi im! 

Përulem para teje në betim 

se brezat që të gjejnë amëshim 

duhet ngritur një përmendore  

në çdo zemër arbërore… 

  

Ndër kapilarë dhimbje 

ndër hove qëndrese 

lidhur në pragje epokash 

me fjalë bese 

Gjak në rrënjë të dehura lirie 

me ylbere shprese  

e dritë ardhmërie… 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat