Historia, shtetformimi, kultura, jurisprudenca e Kombit tonë flasin gegnisht

Kultura

Historia, shtetformimi, kultura, jurisprudenca e Kombit tonë flasin gegnisht

Nga: Azgan Haklaj Më: 18 tetor 2020 Në ora: 09:47
Azgan Haklaj

Replikë e detyruar me shqipfolësit që e fyejnë veriun shqiptar nga kompleksi i inferioritetit

Kam qenë e jam gjithmonë i mendimit se jemi pak për tu përçarë e bëheni shumë nëse bashkohemi rreth vlerave aq të çmuara të historisë, kulturës, të drejtës zakonore e modelit të shtetformimit që na kanë lanë që nga lashtësia e deri tek shekulli i XX-të korifejtë e Kombit tonë.

Përçarjet e aq më tepër ngritja në sistem ideologjik të denigrimit të pjesës më të madhe, më vitale, e më të rendësishme të kombit siç është veriu shqiptar, apo gegët siç i njeh historia është krimi më i shëmtuar i diktaturës komuniste, e cila në shkallë me të lartë se të gjithë pushtuesit që kanë kaluar në shekuj nëpër trojet shqiptare e adaptuan parullën "përça e sundo"!

Po kush janë në të vërtetë gegët apo malokët të cilët i bezdisin kaq shumë politikanët mercenarë të vënë në sherbim të UDB-së, asfalisë, shërbimit të fshehtë rus e ideologjisë panortodokse e neootomane.

Toskët e jugut dhe gegët e veriut kanë kufij ndarës lumin Shkumbin, gegë pra janë edhe durrsakët, tiranasit e elbasanasit.

Treva Shqipëria e mesme është emëruar me djallëzi nga diktatura hoxhiste shteti i së cilës pengoj lëvizjen edhe të veriorëve ashtu si të jugorëve drejt saj ku jetojnë gjysma e popullsisë së shtetit shqiptar dhe ku realizohet 70% e prodhimit të përgjithshëm bruto, apo GDP- së..

Gegnia si territor e popullsi përbën 70% të asaj që quhet Shqipëria etnike.

Tani duhet të analizojmë në dritën e historisë se çfarë kanë bërë nga lashtësia e deri sot për të ardhmen e tyre gegët, mbretërit, princërit e personalitetet që kanë dalë nga gjiri i tyre.

Në lashtësi gegët krijuan dy mbretëri të fuqishme atë të dardanëve dhe ilirëve me Agronin dhe Teutën.

Mbreteresha Teutë, e cila zotëronte flotën ushtarake më të fortë të Mesdheut dhe një ushtri të madhe e të disiplinuar u shtri praktikisht në kufijtë e një perandorie përgjatë bregdetit të viseve të brendshme nga Dalmacia e deri në Gjirin e Ambrakisë në jug.

Në mesjetën e hershme princërit arbërorë Progoni me të bijtë Gjinin dhe Dhimitrin krijuan shtetin e parë nacional që njeh historia jonë.

Dinastia e fuqishme e Balshajve në kohën e princit Gjergji i Dytë Balshaj shtrihej në një territor prej 100000 km katrorë, mbi tre herë më të madh se Shqipëria e sotme Londineze.

Dukagjinët u fuqizuan aq shumë sa e lanë kryeqytetin Ulpianën me 30000 banorë sipas Barletit, e zotërimet e tyre përfshinin një territor të gjërë nga Kosova (Dardania) e deri në Lezhë.

Një gegë tjetër Gjergj Kastrioti krijoj Besëlidhjen apo konfederatën e princërve arbërorë, Shtetin e Përqendruar Arbërorë me një fuqi të tillë ekonomike dhe ushtarake sa për 25 vjet u theu brinjët superfuqisë tokësore me të madhe të kohës Perandorisë Otomane e asaj detare Venedikut në një betejë të vetme duke e detyruar ti paguante për gjithë jetën një shumë prej 1400 monedhash ari në vit.

Ky kolos që gjithë Europa u përul para madhështisë së tij ishte veç të tjerash një ikonë e iluminizmit e humanizmit, i cili para 600 vitesh e hoqi denimin me vdekje për nënshtetasit e tij.

Rilindasi europian Pjetër Bogdani udhëheqësi i kryengritjes së vitit 1689 kundër perandorisë Otomane është gegë sigurisht.

Dinastia e Bushatllinjëve nga Shkodra e Gegënisë ishte për disa dekada tmerri i kanibalëve ortodoksë pansllavë malazezo- rusë, e këtu do të veçoja "Buallin" Kara Mahmud Pashën, i cili i zënë në pusi u martirizua duke ia prerë kokën dhe mbeti simboli i dinastisë famëmadhe, e cila është eklipsuar me dashje në historiografinë komuniste për shkak të lidhjes organike të diktaturës më ortodoksizmin.

Ti hedhin një veshtrim të shkurtër tani juridiksionit, të drejtës zakonore, kulturës dhe artit.

Qytetet e Gegënisë Drishti e Shkodra qysh në shekullin e 15- të kishin statutet e tyre, një korpus juridik i denjë për çdo popull të civilizuar të Europës, ndërkohë që hapsira e madhe malore qeverisej nga Kanuni i Lek Dukagjinit, Kushtetuta e Parë e Europës.

Nga Gegnia janë disa nga personalitetet me të mëdha të historisë si Diokleciani simboli administrativ i Perandorisë Romake, Kostandini i Madh, i cili çertifikoj krishtërimin si fe zyrtate me Ediktin e Milanos në vitin 313 pas Krishtit, Justiniani kodifikuesi i të Drejtës Romake, Moisiu Ynë Gjergj Kastrioti e Shenjtorja Nënë Terezja.

A mund të na thonë randokopët shkurtabiqë, trutharë, barkfryrë e kokëgdhe se ç'do të ishte Gjuha Shqipe pa Buzukun, Bardhin e Bogdanin, historia pa Barletin, letërsia pa Fishtën, Mjedën, Koliqin e Camajn?!!

Ç'do të ishte Muzika pa Zadenë, Preng Jakovën e Femi Ibrahimin, etnomuzikologjia pa "Nderin e Kombit" Ramadan Sokolin, kënga pa Vaçe Zelën e Nexhmie Pagarushën, fotografia pa Marubët e famshëm, vallja pa Besim Zekthin e Liljana Cingun, për të kaluar tek teatri e kinematografia ku artistët gegë janë ikonat e saj?!!

Në trojet e Gegënisë janë zhvilluar të gjitha kuvendet kombëtare që kanë vendosur fatet e Atdheut që nga Besëlidhja e Lezhës, Kuvendi i Arbërit, Kuvendi i Kuçit, Konfederata lirike, Lidhja e Prizrenit, Besëlidhja e Pejës, Konferenca e Pezës, Marrveshja e Mukjes, Konferenca e Bujanit.

"Historiani" Mustafa Nano kur analizon toskët dhe gegët bërtet fort:

"Eureka"!

"Me gegët bën komb, me toskët bën shtet"

Para se të ndalemi tek shteti që ndërtuan toskët për 45 vjet i themi Nanos, Lubonjes e analistëve të tjerë deri tek pushtetarët e sektit të rilindjes që kanë në zhargoninë e tyre të pavërteta të mëdha të tërheqim menjëherë etiketimet, shpellarë, malokë, çeçenë ndaj gegëve.

Sa për kombin, ai është i bërë, por sot imperativ historik panshqiptar është Shteti Komb, të cilin për hir të së vertetës nuk mund ta bëjnë toskët z Mustafa Nano.

Kthejeni kryet pas në të kaluarën e afërt e shikoni çfarë shteti ndërtuan toskët.

Junta e Hoxhës, Shehut dhe Kapos e divani me gjithë sadrazemët e këtij regjimi kriminal të pashembullt në historinë mijëvjeçare të Shqipërisë ishte 99% toskë, ashtu si elita ushtarake, Ministria e Brendshme e sigurimi i shtetit, institucionet kulturore e shkencore dhe sherbimi diplomatik.

Po ta kishin ndërtuar gegët këtë fare diktature kanibaleske që ndërtoj junta e toskërisë, apo modelin neodiktatorial që ka ndërtuar toska i gjatë Zhupani Edi Rama, gegët do të ishin anatemuar për 1000 vjet dhe ata që sipas Nanos bëjnë shtet do të kërkonin gjygj historik ndaj tyre.

Gegët nuk e ngatërrojnë kastën kriminale të diktaturës hoxhiste as bandën e "Rilindjes" se Ramës me popullin e vëllezërit e Labërisë e Toskërisë.

Bolli më me ndarje e përçarje si në kohën iliro - epiriote.

Korifeu i letrave shqipe Ndre Mjeda e ka paraparë një shekull më parë rrezikun e përçarjes kombëtare nga armiqtë e jashtëm e shqipfolësit e vënë në sherbim të tyre.

"Kjoftë mallkue kush qet ngatërrime

Ndër k'ta vllazën shoq më shoq

Kush e ndan me fjalë e shkrime

Çka natyra vetë përpoq"

Gegë e toskë, Malësi jallia

Janë një komb me u da s'duron

Fund e majë një është Shqipëria

E një gjuhë t'gjithë na bashkon"

Identiteti ynë është iliro- dardano- arbërorë, pasardhës të pellazgëve.

Jemi shqiptarë të pandarë.

Gegët në ballë e toskët e labët në krah të tyre do ta bëjnë Shtetin Komb, për inat të armiqëve të Atdheut e kelyshëve që lehin në akord me ta për të penguar finalizimin e endrrës panshqiptare.

Bashkimi kombëtar e shteti komb i shqiptarëve është i pandalshëm.

E ka bekuar vetë Zoti.

S'ka forcë nëntokësore as mbitokësore që mund ta ndalojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat