Më lehtë për t’frymuar!...

Kultura

Më lehtë për t’frymuar!...

Nga: Sami ARIFI Më: 17 mars 2021 Në ora: 10:56
Sami Arifi

Ngritje vertikale drejt majave t’ndriçimit,

zgjerimi horizontal hehtësim i fushëveprimit!

Bardhësia kërkon gjetjen ku ishim,

për lehtësim n’frymarrje që sot mund ta kishim!

 

Po t’jemi ne sot t’mirë meteorë,

vrojtues t’kohës nesër çka do t’ndodhë!

Krejt s’mund t’i kemi,

por mjaft do t’kishim dhe do t’jemi!

 

Ngritje t’ndriçuar,

me hapësirë t’bashkuar!

Do t’ishte mundësia,

më lehtë për t’frymuar!...

 

Po t’jemi ne,

një trup për atdhe!

Nuk do t’ketë kulçedër,

t’zezoi shtëpin tonë t’vjetër!

Do t’fluturoi shqiponja,

nëpër dhenet tona!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat