Prometheu i Çamërisë

Kultura

Prometheu i Çamërisë

Nga: Atdhe Geci Më: 22 shtator 2021 Në ora: 16:55
Foto ilustrim

Le të zemërohet toka, deti dhe Greqia

Çamëria po rilindet mbi hirin pellazg

ajo e ruajti gjuhën e palat e fustanellës

simbolet e hershme të luftërave të saj.

Në Çamëri s´ka më mjerim, se Greqi

çamët përmes kujtesës së të lashtëve

mbrojnë gjuhën e shkruar nëpër gurë

mbrojnë rrënojat e monumentet e tyre.

Nga furrë e zemrës më del kjo zjarrmi

nga furra e shpirtit u lind Prometheu

ai që hirin e betejave e ktheu në prush

Përmes dashurisë i dalim zot Kosovës

përmes dashurisë i dalim zot Iliridës

përmes dashurisë i dalim zot Atdheut

Trim, para grekut shtëpinë e kam këtu

palat e fustanellës nuk i kemi pa gjak

as pa dëshmi heroike të kohërave të

shkuara, as pa fitore betejash të forta.

Çamëri, koha është të ngritemi! Me

flamurin kuq e zi ta mbulojmë Epirin

Lufta për liri s´ka fillim e as mbarim

është e çdo ditshme dhe e përjetshme

dashuri për Atdheun është Çamëria

dashuri për Atdheun jemi të gjithë;

Çamëri, jepja dorën Prometheut tënd

gjakes së flamurit dhe të fustanellës,

mblidhu shesheve si në kohërat epike

merr zjarr nga furra e zemrës, shemb

le të zemërohet toka, deti dhe Greqia

Çamëria po rilindet mbi hirin pellazg!...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat