Arbërori (shqiptari) i lashtë dhe shqiponja me krahët e saj madhështore

Kultura

Arbërori (shqiptari) i lashtë dhe shqiponja me krahët e saj madhështore

Nga: Gjon Keka Më: 19 tetor 2021 Në ora: 19:11
Foto ilustrim

Përshkrim sipas udhëpërshkruesve gjerman:

Rruga e ngushtë të çonte përgjatë lartësive të pjerrëta.

Nën këmbët tona shtriheshin vendbanimet e njerëzve dhe nga larg ujërat e përjetshëm të Adriatikut blu na përshëndetën.

Drunjët e vetëm dhe gjelbërimi gjallëronin muret e zhveshura të malit dhe në kënaqësinë e ftohtë dimërore Shqiponja hapi në mënyrë madhështore krahët e saj.

Rruga tani çonte teposhtë për orë të tëra, dhe para se të errësohej arritëm në një kasolle gjysmë të rrënuar që supozonim të na jepte strehë gjatë natës. Banori i tij i vetëm, ishte një arbëror(shqiptar) i lashtë, na mirëpriti dhe na lejoi të marrim pjesë në kohën e tij të thjeshtë.

Nuk u penduam aspak që trokitëm këtu sepse ai na dha shumë mesazhe e tregime(historike) të rëndësishme. [...]Para agimit i thamë lamtumirë plakut, e falënderuam për mikpritjen ,mesazhet dhe tregimet e vlefshme të tij.

Ky fragment është nxjerrë nga ditari i vitit 1917 i udhpërshkruesve gjerman në trojet tona.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat