Gjeniu i shumë epokave, Tahir Berisha

Kultura

Gjeniu i shumë epokave, Tahir Berisha

Nga: Adem Bytyçi Më: 19 tetor 2021 Në ora: 21:19
Autori

Tahiri kurrë nuk qe agresiv, as në fjalë as në vepra. I urrente ata që ngacmojnë,qoftë drejtëpërdrejt, qoftë figurativisht. Agresiv dhe i hapur ishte vetëm në kundërvënie të fjalëve që shkonin në dëm të atdheut dhe lirisë së tij. Barbarinë, si veprimtari çnjerëzore e mizore, me egërsi e primitivizëm, e urrente tepër. Thoshte:"Disa njerëz barbarizmin e kanë ne gjene. Dëmtojnë monumente historike, mure e kështjella, drunj të vjetër e përmendore.

S'i lënë dy gurë bashkë". Budallallëku, trajtohet dendur në thënien e tij si:"Ma mire à m'e pase hasmin e meqem, se mikun büdalle "Budalla e trubullon ujin, i meçmi i zë peshqit". Dëshëprimi, rrallëherë pati vend në shprehjet e Tahir Berishës. Mendonte ngjashëm me Kantin se: "Dëshpërimi është një marrëzi e përkohshme e një njeriu të pashpresë".

Dyftyrësia, vlente për ata që,siç e thoshte Tahiri:"Fjalët i kanë të gryta, bukët e kallamojta, e punët e elbta". Shpesh theksonte:"Nëse doni që goja juaj të mos gaboj, keni parasysh këto gjëra: Kujt i flisni, për cilin flisni, si flisni dhe kur e ku flisni...

Post-scriptum: Ky rrëfim është bazuar në Monografinë me titull:"Tahir Berisha", të autorit-Dr. Mehmet Rukiqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat