Për shkollat shqipe

Kultura

Për shkollat shqipe

Nga: Sami Arifi Më: 9 nëntor 2021 Në ora: 14:47
Ilustrim

Frymëzim të madh për atdhedashuri,

shkollat shqipe në popull kanë shti!

Më 1905 shkollat e para në Kosovë frymuan;

në Stubëllë, Pozheran, Gjilan ato funksionuan!

Të frymëzuar nga Hasan Prishtina,

Emin bej Shkupi financues;

delegatë, në Kongres nga Sllatina!

Gjitha trojet shqiptare kah kishim,

300 pjesëmarrës në Manastir të pamposhtur ishin!

Pa dallim në konfesion,

së bashku në Kongres alfabetin bënë!

Për kryetar Mit’hat Frashëri u caktua,

Luigj Gurakuqi, Gjergj Qiriazi, nënkryetarë me ndihmua!

La tribunën nga foltorja, Fishta, në vend për të shkuar,

Hafuz Ibrahim Shkupi me lot në sy e kishte përqafuar!

Atmosferë për dituri,

që atdheu mos t’ketë robëri!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat