Prap u dhjetëfishua!...

Kultura

Prap u dhjetëfishua!...

Nga: Sami Arifi Më: 23 dhjetor 2021 Në ora: 12:51
Sami Arifi

Gjëmon deti,

malet po ushtojnë!

Për trojet shqiptare,

drangojtë po luftojnë!

Shqiptarëve;

për t’ju coptuar trojet,

krejt janë bërë njëanë!

S’përfilin vullnetin as t’Zotit,

që shqiptarët bashkë i ka lënë!

Për drejtën historike n’trojet e mia,

brez pas brezi na la Perëndia!

Etniciteti ynë ishte dhe s’u shua,

përkundër shfarosjes ai u dhjetëfishua!

Gjerë sa ka armiq,

prap do t’ketë drengojë!

Gjerë sa shqipja jonë;

Trojet t’i bashkojë!

Ta largojmë kulçedrën;

që na bëri zi!

T’jenë t’lira shqiponjat;

për t’ndërtuar shtëpi!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat