Udhët e jetës dhe Tempulli i dijes për brezat...!

Kultura

Udhët e jetës dhe Tempulli i dijes për brezat...!

Nga: Prof.Skënder Karaçica Më: 14 janar 2022 Në ora: 09:37
Prof.Skënder Karaçica

Po atëherë kur u hapën shkollat e arsimit shqip në Kosovë, atëherë janë mbyllur burgjet për shqiptarët. Po në këtë rrjedhë,n ë udhët e jetës dhe Tempulli i dijes, u bë për brezat e rinj shqiptarë, projekti kombëtar se si duhet të bëhet Atdheu...!

Në këtë udhë të dijes, profesor Ragip Gjoshi, mori me vete tokën e bekuar të Kosovës dhe, në shkollën fillore ,,Luigj Gurakuqi,, në Sankovc të Drenicës dhe në Katedrën  e Universitetit,,Ukshin Hoti,,në Prizren, mbolli kopshtin me lulet e kombit, librat dhe kërkimet shkencore të gjuhës e të kulturës shqiptare...!

Vitet erdhën me shenjen dalluese, kur e kur, puna arsimore dhe si pedagog u vendosën gjurmët e kohës për orët mësimore, studentët dhe projektet kërkimore-shkencore...!

Vitet erdhën për profesor Ragip Gjoshi dhe asnjëherë i plakur para dijes, studentëve, librave dhe para universitetit, që të vendos  gurët në themelet e Panteonit të dijes për kombin dhe shtetin e Kosovës...!

Vitet erdhën, profesor Ragip Gjoshi!E gëzofshi aktin ligjor të pensionit dhe sipas të drejtës së punës e të djersës, të gëzoni me shëndet pagën e pensionit...!

Vitet erdhën, puna dhe analet e historisë së arsimit shqip në Kosovë do të shënojnë në kronikat e kohës, ata gurë që i keni vënë në Panteonin e dijes dhe të dritës për kombin dhe për shtetin e Kosovës...!

Me fat koha e pensionit, profesor Ragip Gjoshi!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat