Dritë e shekujve

Kultura

Dritë e shekujve

Nga: Mustafë Shabani Më: 22 janar 2022 Në ora: 20:44
Mustafë Shabani te varri i presidentit Rugova

N'mote te largeta agimi u vra 

nga veriu vinte ngrice,i ftohte acari 

Dardani antike toke e qiell luti pa nda 

ah sa trishtues,dhe i rende per te ishte janari.

Nene masken e  lirise trishtimi erdhi 

foshnje e vogel n'gji nene shume qau 

mbi ballin e engjellit ca pika loti Sofa derdhi 

babe e gjysh shtriga kohe pabesisht ia ndau.

Me pranga e zingjir lidhur dore per dore 

sypatrembur,t'pathyer babe e bire 

gjurme e krimit t'hordhive u shua dhe shkri me bore 

n'Kosoven e roberuar,as edhe nje shenje,a plis i ngrir.

Edhe nga eshterat e tyre tmerrohej qmenduria 

nga emerat,nga veshejet,dhe nga  gjitheqka jo e gjalle

me engjellin e qiellit po vinete liria

meso,mos u ngut,duro e mos u ndal.

Engjell qielli me dashuri nene u rrite 

lapesi dashuria e tije e pare 

o durimi i Bogdanit mendjene i ndrite 

per ty Dardani gjitheqka pa interese e pa fjale.

Lotin e gjyshese e ndryve ne shpirt 

dashurin e vrare e shkrive ne kristale guri 

terrin e shekujve e ktheve ne drite 

buzeqeshja yte dashuri  e ngjyre flamuri.

Shkelqimin e yjeve Atdheut ia fale 

shpirti yt drite Hyji IMZOT 

per Liri-Pavaresi-Demokraci kushtrimin s'ndale

kenga yte n'hap dje,liria yne sot .

Iber te than engjell linde 

mbiemer te madh si malet qe i ka Kosova 

me dashuri nene e Dardanie u rrite 

ne jemi ketu the o PRESIDENT RUGOVA.

Me ty shqip folen, fusha,male e lisa 

zogj,lule,kroi,lumenje vete njeriu 

burra t'urte me shalle e plisa

urtak t'than per sjellje e miresi HYJI.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat