Memorandumet e turpit

Kultura

Memorandumet e turpit

Nga: Neki Lulaj Më: 25 janar 2022 Në ora: 23:43
Neki Lulaj

Lakmia megalomane pashallarëve ,gangrena shekullore e sëmurjeve të vjetra tukoshake duan sërish Gjergj Kastrioti, ta ngritin nga varri kështu se shpejti pritet të zyrtarizohet nëpër shkollat shqipe ne Shqipëri gjuha turke e ndoshta edhe gjuha serbe, në qytete e Tiranës, Shkodër dhe Kavajë, kurse gjuhët e tjera europiane dhe gjuha angleze tw lihet pas dore.

Në një studio televizive të datës 25 janar2022, pashë që po grindeshin për futjen e gjuhës turke në shkollë. Duhet apo nuk duhet? Kështu e ashtu etj. Na lidh kjo apo ajo me Turqinë etj.

Në fakt turqishtja është strategji edhe e ndërtimit te xhamive nëpër qytetet shqiptare ne kohën e këtij acari dimëror nëpër çerdhet dhe nëpër shkolla nxënësit nuk kanë ngrohje në klasa. Çfarë duhet apo turqishtja në shkollat tona? Ne kemi nevojë për kulturë e shkencë e jo për xhamia të cilat po dalin si kërpudhat pas shiut, ose si picërraket nëpër shi. Dhe e fundit, arsimi i jonë shqiptarë nuk ka të bëj as me lidhjet fetare apo mendësitë fetare, është laik, i pavarur.

Kjo është mizëria e fillim vitit 2022-të dhe pazarllëqet e ndyra Erdoga-Rama, gjithë këto manovrime i kanw hilet e mëdha ne demin e shqiptareve. Botërisht dihet se ne shtetin turk, jetojnë mbi 7 milion shqiptarë dhe atje nuk funksionon edhe as një shkollë te mësimit plotësues në gjuhën shqipe. Shqipëria, shqiptari kthehu kah „Meka“ eurpiane se për ne për ty Europa është drita e diellit e jo Hëna e errët dhe e zbehtë aziatike. Kjo është politika e te sëmurit nga Bosfori. Nuk është çudi e madhe ata çdo gjë po bëjnë në heshtje e ne Kosovën tonë problemet e liderëve politik është si ta zhvatin shtetin dhe te rrëzojnë qeveri. Isha unë qe para një viti pata një debat me një diplomate turke e ngarkuar ne Konsullatën turke ne Prizren. Ajo mes tjerash „ tha ne kemi disa dhjetëra shkolla turke në Prizren kemi hapur edhe kurse të ndryshme plotësuese me mësim në gjuhën turke.

“Unë pakë sa i habitur se çka është duke ndodhur ne shtetin tanë e pyeta me lejen e kujt ju i zhvilloni të gjitha këto aktivitete ne Prizren dhe rrethinë. Ajo u përgjigj „Ne nuk e pyesim askënd, as qe kemi nevojë ta pyesim”. Biseda ishte e pakëndshme dhe unë e akuzova gjeja se keni pretendime sërish ta ripushtoni me këtë formë Kosovën, por falë gjakut të luftëtarëve të UÇK-së dhe shumë dëshmoreve qe dha Kosova ketë qëllimi nuk do ja arrini kurrë sepse ne tani jemi shtet i pa varur.

Ja edhe kjo poezi i përgjigjet këtij realiteti.

Rrapo e kali

Hajde more Rrapo kali

Kur të thërret sa tundët mali

Hajde more Rrapo e lule

Lum si ti bilbil qe zure

Një pasha me 7 tuje

Topi bam e ti pa tutje

Plumbat të binin mbi supe

As s`u trembe as s`u tute

Se Hodon Ivica shkoj

Kopshtin derrit ja dëmtoj

Ngriti flamurin te kroi

Pse lufton o derëzi

As për mua as për ty

Por për gjithë Shqipëri.

P.scriptum(Një pasha me 7 tuje)-Një gjeneral turk me 7 yje

Nga Thimi Mitko „Bleta shqiptare botuar me 1850

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat