Si shqiptarë a jemi në të mbarë!

Kultura

Si shqiptarë a jemi në të mbarë!

Nga: Dedë Preqi Më: 16 maj 2022 Në ora: 10:23
Dedë Preqi

Duhej të prisnim gjatë edhe shekuj

Na detyruan t’rrimë largë vëlla me vëlla,

Në tokën tonë të stërgjyshërve tanë

Duruam dhe me njëri-tjetrin nuk u pamë.

 

U dehem me etjen e kallur të xhaxhit « dreq »

Tremben edhe sot kujtimet e hidhura të pësimeve,

T’mos zgjohet kurrë hija e qelbur e atij përbindëshi

Sa i fortë është guri edhe më i fortë çenka njeriu.

 

Në sytë tanë sot, ka plot lot hidhërimi dhe gëzimi

Ëndërr e gjetëm mallin tonë të etur ndër shekuj

Me gjakun e mpiksur të dëshmoreve në shesh

Dhimbje t’moçme përtërijnë plagët edhe pas nesh.

 

Si shqipëtar a jemi në të mbarë, a jemi ai guri i fortë

Apo dikush e përqesh lojën tënde me gjepura qëndrese,

Mbi varret e trimave të lirisë mburren rrahagjoksat

Lule-therra mbjellin këlyshët e partisë dhe derrat e demokracisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat