Këmbëngultësia e shqiptarëve për të mbrojtur tokën e të parëve të tyre

Kultura

Këmbëngultësia e shqiptarëve për të mbrojtur tokën e të parëve të tyre

Nga: Sami Arifi Më: 30 qershor 2022 Në ora: 08:40
Sami Arifi

Pavarësisht fatkeqësive, sulmeve, pushtimeve, aneksimeve të trojeve shqiptare, edhe pse shqiptarët u ngushtuan shumë në aspektin e hapësirës së tyre territoriale, ata gjithmonë egzistojnë, vazhdojnë t’i ndjekin traditat pa e harruar kulturën dhe gjuhën e tyre shumë mijëvjeçare... Nga ana tjetër shqiptarët edhe në agimin e këtij shekulli, anë e mbanë ku janë, ata nuk rreshtinë së kërkuari territoret e tyre të pushtuara nga popujt e ardhur ose të dhënë atyre nga traktatet apo marrëveshjet e detyruara nga Fuqitë e Mëdha në dëm të popullit shqiptar në fundin e shekullit XIX dhe fillimin e shekullit XX.

-Këmbëngultësia e shqiptarëve për të mbrojtur tokën e të parëve, me shpirtin e tyre luftarak për të mbetur të lirë dhe të pavarur është ndjenjë krenarie e pashuar, e lindur nga që rrjedh prej etnisë tepër e lashtë pellazgo-iliro-arbrore duke ruajtur gjuhën, kulturën, zakonet, doket si dhe folklorin e tyre, kostumet me zanafillë ilire që ende gjenden në vise të shumta ballkano-danubiane...

-Me letësi vrehet se pas më shumë se pesë mijë vitesh pellazgjishtja e lashtë përjeton përgjithmonë në shqipën e sotme... Shqipja është një foshnje e gjallë, dëshmi e asaj që dikur ishte gjuhë e popullsive parahelene, pra shqiptarët janë pasardhës të atyre që nga njerëzia ata kishin shkelur të parët tokën e Azisë, Afrikës Veriore dhe të Evropës...

-Vijimësia politike e shqiptarëve tregon se pas vdekjes së Skënderbeut otomanët pushtuanë Shqipërinë dhe mbetën për një kohë të gjatë në Shqipëri, qysh prej vitit 1479 deri në vitin 1908. Lëvizjet për pavarësinë e vendit dhe luftërat kundër pushtuesit nuk rreshtën deri në shekullin XX. Luftë e ashpër u zhvillua në vitet 1905-1912 deri në kryengritjen e përgjithshme të 28 nëntorit të vitit 1912, datë kjo e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë për tërë territoret shqiptare...

-Nga Konferenca e Ambasadorëve në Londër, edhe se ishte këmbëngulse Austro-Hungaria për hapësirë gjithpërfshirëse të shqiptarëve në një shtet, prapseprap u caktua një Shqipëri e cunguar më 29/07/1913 territorialisht ku për këtë caktim morën pjesë Fuqitë e Mëdha. Shqiptarët u ndjenë të zhgënjyer sepse Fuqitë e Mëdha favorizuan Serbinë, Greqinë dhe Malin e Zi, pa mbajtur parasysh realitetin etnografik...

-Më 7 mars 1914 nga Fuqitë e Mëdha u vendos në Durrës Vilhelm fon Vidi, princ gjerman që i përkiste familjes së Elizabetës së Rumanisë, ai u caktua në krye të shtetit të ri shqiptar, por pas marrjes së Vlorës nga kryengritësit shqiptarë, më 7 shtator princ Vidi e la me shpejtësi Shqipërinë...

-Formimi i shtetit shqiptar ishte pa me një sy të keq nga Serbia dhe Greqia, derisa Shqipëria gjatë Luftës së Parë Botërore u bë fushëveprim i betejave. Në tetor të vitit 1914 Italia pushton portin e Vlorës dhe ishullin e Sazanit, megjithatë marrëveshjet e lidhura nga Traktati i Londrës më 26/04/1915 parashikonin shpërbërjen e Shqipërisë, marrëveshje kjo sekrete. Grekët pushtuan jugun e Shqipërisë, ushtria serbe sulmoj Shqipërinë qendrore dhe ushtria malazeze pushtoi Shkodrën; në vitin 1916 ushtria e Austro-Hungarisë e pushtoi Shqipërinë veriore dhe ushtria italiane hyri në Gjirokastër. Pastaj ishte radha e ushtrisë franceze, e udhëhequr nga Franshet d’Esperei, i cili pushtoi qytetin e Korçës dhe e mbajti deri në vitin 1918. Më 10 janar 1916 u shpall Republika e Korçës nga Themistokli Gërmenji.

-Më 18/01/1919 u hap në Paris “Konferenca e Paqes”, më 5 qershor shqiptarët i rrethuan italianët në Vlorë, italianët në mosmundësi rezistence pranuan të tërhiqen nga Vlora. Shqipëria në dhjetor të vitit 1920 u pranua në Lidhjen e Kombeve të Bashkuara. Po në këto vite grekët i dhanë goditje të fortë etnisë shqiptare të Epirit, duke i transferuar shqiptarët në masë me dhunës të papar për në Turqi, ku disa dhjetëvjeçarë më vonë edhe Serbia në mënyrë të përgjakshme bëri prap “spastrim etnik” të shqiptarëve në Kosovë...

-Më 16 qershor 1924, Fan S. Noli nuk njohu rezultatin e zgjedhjeve të vitit 1923, mori pushtetin me dhunë dhe përmbysi qeverinë e Vrionit. Disa muaj më vonë në dhjetor të vitit 1924 Noli hoqi dorë nën presionin e lëvizjeve prozogiste, kështu që Ahmet Zogu i cili kishte ikur në Serbi u këthye prap dhe mori pushtetin i ndihmuar nga forcat serbe, ai u bë president i Republikës në vitin 1925. Zogu më 27 nëntor 1926 nënshkroi paktinë e miqësisë dhe sigurisë me Italinë. Ai nënshkroi me Italinë edhe paktin e dytë, traktatin e aleancës për mbrojtje më 22 nëntor 1927 në vazhdimsi prej 20 vitesh. Zogu më 25/08/1928 ai u shpall mbret i shqiptarëve Zogu I dhe e qeverisi vendin deri më 7 prill 1939 derisa Shqipëria u pushtua po në këtë ditë nga Italia e Musolinit.

-Më 8 nëntor 1941 në fshehtësi u krijua partia komuniste shqiptare. Më 8 shtator 1943 Italia fashiste kapitulloi, shumica e forcave italiane iu dorëzuan forcave naziste gjermane që hynë në Shqipëri. Komunistët në Shqipëri patën sukses dhe imponuan pushtetin e tyre në dëm të forcave të tjera të reristencës shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat