Kur flet koti?

Kultura

Kur flet koti?

Nga: Adem Bytyçi Më: 16 gusht 2022 Në ora: 13:11
Adem Bytyçi

Si n'prozë 

Si n'poezi

Është e ithtë

Gjithmonë fjala ndër sy

 

Kur fletë koti

Ai është Hoti

E akuzon kryeministrin

Thotë fletë për shami

Për t'krijur huti t'popullit

Që nuk ka rrumë 

Kafe për t'pirë.

 

Hoti si koti

Koti si Hoti

Dikurë

Me vota t'natês

N'biseda adash

U zgjadhë kryeministër

Iligjitim

I shtetit t'Kosovês

 

Me Hota

E kota

Nuk ndërtohet shteti

Kosova ngelë prapa

Si n'kohen e hajnave

Duke ia vjedhur Kosovês

Pasuritë e saja

Për tu pasuruar vetë

Një grusht hajna.

 

Ata që e vidhnin Kosovën natën

Ditën orgonizionin proteseta 

Me moton:

Me hajna ,me hajna 

Nuk ka shtet:

Duke menduar

Se qytetarêt nuk e dinin 

Se hajna ishin ata vetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat