Psalmet e mia

Kultura

Psalmet e mia

Nga: Nafi Çergani Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 14:33
Nafi Çergani

Oj Kosovë, Tokë arbërore !

Në token tënde mbinë lule bozhuri

Tokë pjellore ku rriten grunjerat

Dhe buka e bardhë

Që t’i fal Perëndia.

Lum njerëzit që ke në përqafim,

Në Ty gjendet kënaqësia e brezave

Që e duan jetë dhe drejtësinë,

flakin tej pabesinë dhe rrugën e mëkatarëve.

Paravsia yte dhe e gjithë Shqipërisë,

Jemi të vonuar në shekuj të gjatë

Me 110 vjetorin e Pavarsisë

dhe Ditën e Flamurit

krem,tojmë e gëzojmë.

Por, kemi mund shumë më herët ta kishim këtë

Si adhurim shekullor i falë nga Zoti,

kemi kaluar bariera të tmerrshme,

herë-herë duke u ndaluar në rrugën e mëkatarëve

dhe kemi vuajtur shumë shekuj

edhe nga ata të pabesëve

edhe nga mëkatarët,

nga të cilët Zoti na mbronë me ligjet e tij.

Shqiptarët këtë duhet ta kenë në mëndje

Në jetë e në shekuj, sa është jeta -

Me vetëdije se mënjanimi i rrëzikut nuk është i lehtë,

As për Kosovën, as për Shqipërinë,

E të flasim për fatin e pafat të Çamërisë

Ku ka luledielli dhe varre të djegura,

Kulla me themele të rrënuara nga të huajt,

Toka jonë arbërore,

E coptuar në të gjitha anët e cepe,

Nga Molla e Kuqe e Trepça,

Nga Presheva e Çakorri, nga Ulqini edhe Shën Naumit

Dhe nga Deti…

Andaj i lutem Zotit që të na shpëton nga padrejtësit,

Coptimet dhe ndarrjet !

Nga murtajat e armikut të egërsuar, të cilët venë e vijnë vërdallë

Me bajoneta e hanxharr mbi kokat tona.

NE NUK KEMI FAJ , dhe ecim në rrugën e Perëndisë,

Nuk kami as mëkat, pos dashuri për njerëzit e mire:

O Zot, ke mëshirë për Kombin tim të vuajtur

Të ndaluar dhe dëbuar në shtigjet e vdekjes

Dhe burgjeve

Ruaje Tokën etnike arbërore ku raca ime jeton në hakun e vet,

Ke mëshirë për Shqipërinë,

Për token Kosovë dhe Çamërinë ku lindet dielli

Dhe vezullon loti im malli dhe brenge!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat