Unë e ti

Kultura

Unë e ti

Nga: Elvira Zeneli Më: 26 mars 2023 Në ora: 21:56
Foto ilustrim

Sa shumë flasim unë dhe ti 

Endrra të cilat kthehen në lot 

Për jetën flasim si pa e kuptuar  

Ikën ajo dhe gjurmët i lëmë unë dhe ti  

Misterët çdo ditë duke u shtuar 

Në këtë botë të trazuar 

Ecim duke qeshur një ditë 

E dita tjetër rrjedh një lot i trishtuar  

Sa shumë gjera mësojmë  

E sa shumë i lëmë pas në hijen e jetës  

Gëzohemi kur kemi pranë dashurinë- e zjarrtë 

E hidherohemi për ate qe larg eshte  

Edhe pse mendimet ndryshe i kemi  

Por diçka të përbashkët na lidhë  

Forca e madhe e dashurisë 

Jam njeri unë dhe ti 

Ëndrrën e ruajmë thellë në brendësi... 

Elvira Zeneli

Bregut të detit

Sonte dua të eci, 

Bregut të detit 

Të shikoj hënën  

Së si i flet  

Me sa dashuri ajo   

buzëqesh detit 

Dallgën e tij dua ta ndjej  

Kur puthi rërën në breg  

Sekretin tim të jetës  

Këtyre dua t'ia besoj 

Dhe flakës se etnes 

Që ngjaj me të  

E di shpirtërat ku e kanë folen 

Në thellësinë e fundit tënd 

Në dyluftim me jetën e yjeve  

S'kanë vdekje kujtimet 

Që me mua u mishëruan 

Si mishi e thoni 

Si ëndrra që herë më mbytë 

E herë më ringjallë  

Dhe endem bregut të detit 

Në temperaturat e acartë 

Janë janarët që i sfiduam 

A do të jetojnë q vdesin një ditë. 

29 janar 2023 Elvira Zeneli

Jeta

Si mund të themi se është jeta 

Mos është letër e bardhë 

Apo një dashuri e rrallë 

Që kurrë nuk kthehet më  

Ndoshta jeta mund te jetë  

Edhe tokë pa ujë 

Edhe det pa valë 

Pranverë pa lule 

Eh jeta mund të jetë 

Pa frymën time 

Pa ëndrrën që sërish të shoh 

Pa sytë e tu që më bëjnë me lot 

Jeta mund të jetë 

Edhe pa im zotin tim 

Pa dashurinë e tij 

Ajo nuk është jetë 

Veç ëndërr e trishtë 

Që s`dua ta shoh më. 

Elvira Zeneli 31 Janar 2023 

Nga Elvira Zeneli 

Ëndrra e munguar

Trëndafil 

Ti më je shikimi i syve të mi  

që më ke munguar  

me vite e shekuj  

Je ëndrra  

që kam ëndërruar  

Dje dhe sot 

Je jeta që e dua  

Ta jetoj për sot dhe nesër  

Je puthja që dua sa të gjitha lulet 

Ta shijoj çdo çast të jetës 

Je zemra që unë të dashuroj 

Ty trëndafil  

Ti je drita e diellit 

Të kam aromën e ditës së re 

Që i ke munguar dritares sime 

Me shekuj dhe vite 

Pranë dritares dëgjoj  

Vetëm këngën e bilbilave 

Kur ma sillnin pranverën  

Ma herët së pranverat 

në kopshtin tim 

Dhe me mua do të rritësh trëndafil 

Dua t'i kam gjethet tua pranë syve 

T`i  puthi me buzët e etura për ty 

Eh, sa herë loti më tradhëton 

Kur të shoh si perëndeshë 

Në sytë e mi  

Trëndafil 

Bota pa ty s'ka aromë 

S`ka as dashuri 

As jetë s`ka. 

Vallëzoj në ëndrërr

Me ty dua të vallëzoj 

Me ëndrrën e bukur të dashurisë 

Valsin e lumturisë dhe melodine e shpirtit 

Që vetëm unë e ti e dimë 

Në ëndërr dua të flas me retë 

Të sjellin shi në zemrën e të dyve 

Stuhitë t`i ndalojnë përgjithmonë 

Nga toka dhe nga ëndrra e jonë 

Me ty dua të buzëqeshi  

Kur mbrëmjet s`kanë hënë 

Dashurinë e ruaj vetëm për ty 

Si vargu që s`ka kurrë fund 

Edhe ditën e mendoj ëndrrën 

Sa vallëzim të bukur mbrëmë bëmë 

Për dashurinë tonë veç yjet dinë 

Kur na panë të bashkuar në përqafim 

Sa e bukur ishte ëndrra mbrëmë 

Kështu do doja çdo natë të ëndërroja 

Ndoshta fluturoj bashkë me pulëbardha 

Sa uroj që mos të jenë kurrë përralla. 

5. 02. 2023 Elvira Zeneli 

Flokët

Flokët e tu të gjata  

Dot jo kurrë  s`i harroj 

Më kanë lidhur fortë  

Dot më nuk duroj  

Zemra ime forët po rreh 

Mendjen time ma ke marrë 

Të kam shpirt ti e di  

Veç me ty dua të rri 

S`di si më shkon dita  

S`di si më shkon nata  

S`verdhojnë flokët e tu  

Flokët e tu të arta  

S`di së si pa ty 

S`di si kalojnë ditët 

Z`bardhën flokët e mi 

Vitet po më ikin 

S`di së si duroj  

Dora për t`i prekur  

S`flas dot  me gojë  

Kam mbetur e mekur 

Lëri fjalët e botës 

Kjo është jeta jonë 

Të bukurën ta jetojmë  

Njëherë vijmë në këtë botë 

Aman Aman lërmë  

T`i prek sado pak 

T`i prek e ty të marr erë  

Varg zemrës t`i jap. 

Elvira Zeneli 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat