Sot - Bota Sot
Sot

Kultura

E enjte, 15 nëntor 2018

Sot

Nga: Ramë Smajlaj Më: 30 janar 2018 Në ora: 23:07
Ibrahim Rugova

U katandisëm rrugëve të europës si te huaj

Nëpër pragjet e ftohëta te botës te përbuzur

Për thermiat e bukës e për një grimë liri

Jemi shpërndar si farat e lul diellit ,ku ta di

 

Nëpër katër anët e botës mergimtarë

Në dhenate e huaja me kokën në torbë

Me mallin e zharrisur në gji

Për kullën e vendleindjës për torishtën e lamë

 

Për rrenjët e Arberit,e gjuhën pellazgishte

Flejmë e zgjohëm e mburrem me to

Për gjuhën e embël Abetaren shqipe

Nëpër punishtet e hujaj na shkon moti e stina

 

Kthehëm ne mbermje të lodhur nga dita

Mëngjesi shpesh na gjen te veshur ulur ne karriaka

Si plakë e tërbuar na shtërngon malli e vetmia

Ne udhëkryqet e lagëta te botës na kaplon mania

 

Mburrëm qe lindëm dhe frymojmë shqipar

Shqiponjën dy krenare e mabajmë ne zemër

Gjergj Kastriotin e patëm mbret me shpat

E Ibrahim Rugovën Artitektin e pavarësisë Kosovarë..

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test