Vdes Profesor Remzi Nesimi - Bota Sot
Vdes Profesor Remzi Nesimi

Kultura

E diel, 21 tetor 2018

Vdes Profesor Remzi Nesimi

Më: 4 shkurt 2018 Në ora: 13:10
Remzi Nesimi

Mbrëmë në orët e vona u nda nga jeta Prof. Dr. Remzi Nesimi.

Media merr vesh se ceremonia e varrimit do të bëhet sot, më 4 shkurt, në orën 14:30, në varrezat e fshatit Odri, Tetovë.

Profesor Nesimi vlerësohet si një nga kolosët më të shquar të albanologjisë dhe më gjerë.

Ai është nismëtar dhe sëndertues i Kongresit të Njësimit të Gjuhës Shqipe. Nismëtar i themelimit të Akademisë Pedagogjike të Gjuhës Shqipe në Shkup, ku punojë gjithë jetën, por edhe organizator i dhjetëra konferencave, seminareve dhe kongreseve pedagogjike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test