Lista me të gjithë fituesit në ‘Oscars 2018’ - Bota Sot
Lista me të gjithë fituesit në ‘Oscars 2018’

Kultura

Lista me të gjithë fituesit në ‘Oscars 2018’

Më: 5 mars 2018 Në ora: 07:10
‘Oscars 2018’

Janë ndarë të gjitha çmimet e edicionit të 90-të të Academy Awards. Në përmbledhjen e mëposhtme, jua sjellim të gjithë fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2018’.

Skenari më i mirë origjinal: Jordan Peele (Get Out)

Skenari i përshtatur: James Ivory (Call Me By Your Name)

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Allison Janney (I, Tonya)

Kostumografia: Phantom Thread

Dizajn produksioni: The Shape of Water

Makijazhi dhe stili flokëve: Darkest Hour

Image

Kinematografia: Blade Runner 2049 – Roger Deakins

Editimi filmik: Dunkirk

Editimi i zërit: Dunkirk

Miksimi i zërit: Dunkirk

Efektet vizuale: Blade Runner 2049

Filmi i shkurtër i animuar: Dear Basketball

Filmi i animuar: Coco

Image

Filmi i shkurtër dokumentar: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Filmi më i mirë dokumentar: Icarus

Filmi i shkurtër (live action): The Silent Child

Filmi i huaj më i mirë: A Fantastic Woman (Kili)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Kolona zanore: The Shape Water (Alexandre Desplat)

Image

Muzika – kënga origjinale: Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

Regjisori më i mirë: Guillermo Del Toro (The Shape of Water )

Aktorja më e mirë në rol kryesor: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Aktori më i mirë në rol kryesor: Gary Oldman (Darkest Hour)

Filmi më i mirë: The Shape of Water

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test