Nisma për ruajtjen e vlerave muzeale - Bota Sot
Nisma për ruajtjen e vlerave muzeale

Kultura

Nisma për ruajtjen e vlerave muzeale

Më: 16 prill 2018 Në ora: 06:32
ilustrim

Një grup intelektualësh të qytetit të Shkodrës po bëjnë përpjekje për ta shndërruar në muze shtëpinë ku, në vitin 1899, u themelua shoqëria “Bashkimi”, e cila luajti rol për përhapjen e gjuhës shqipe dhe për lëvizjen arsimore në Shqipëri.

Gjatë 27 viteve të fundit, Shkodra ka humbur disa nga shtëpitë muze, ndaj nisma e fundit e intelektualëve shkodranë vlerësohet si përpjekje për rigjallëruar vlerat kulturore të qytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test