Qeveria merr vendim për Filharmoninë, Operën dhe Baletin e Kosovës - Bota Sot
Qeveria merr vendim për Filharmoninë, Operën dhe Baletin e Kosovës

Kultura

E enjte, 18 tetor 2018

Qeveria merr vendim për Filharmoninë, Operën dhe Baletin e Kosovës

Më: 15 maj 2018 Në ora: 19:21

Qeveria e Kosovës ka miratuar Koncept Dokumentin për Filharmoninë, Operën dhe Baletin e Kosovës.Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, thotë se ky dokument është mundësi e adresimit dhe trajtimit adekuat të tyre.

“Në funksion të përkrahjes dhe avancimit të sektorit kulturor ka paraparë një varg angazhimesh, duke parë rëndësinë e avancimit të fushës ligjore,” është shprehur Gashi në mbledhjen e Qeverisë. Përfaqësues të këtyre institucioneve kulturore ende nuk kanë marrë trajtimin adekuat në lidhje me funksionimin e tyre pavarësisht kërkesave të vazhdueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test