Dhjetë thënie filozofike për atdheun - Bota Sot
Dhjetë thënie filozofike për atdheun

Kultura

E enjte, 18 tetor 2018

Dhjetë thënie filozofike për atdheun

Më: 16 maj 2018 Në ora: 16:26
Foto ilustrim

Atdheu është toka e juaj, ku flitet gjuha që flet edhe ti, ku je i rrethuar me njerëzit që ndajnë historinë tënde…

Atdhe është ajo tokë, të cilën shumë të tjerë në këtë botë nuk e kane dhe do të jepnin çdo gjë për ta pasur atë.

Sa shumë flitet e shkruhet për atdheun, vendi ku lind, ku lindën të parët e tu, prindërit, gjyshërit, stërgjyshërit.

Jetoni për Shqipëri dhe vdisni për të
N.Frashëri

Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t’u qëndrojë topave më të fortë
S.Frashëri

Mos pyet se ç’do të bëjë atdheu për ty, pyet me gëzim ç’mund të bësh ti për të
Kenedi

Nuk e braktis atdheu njerinë, por njeriu atdheun
Bloku

Është kënaqësi dhe nder të vdesësh për atdhe! Edhe më kënaqësi është të jetosh për të
Horaci

Kush nuk i takon atdheut të vet, nuk i takon as njerëzimit
Bjelinski

O, kurrë mos u lodh për ndihmën që i jep atdheut
Euripidi

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test