U mbajt koncerti përmbyllës i korit “Siparantum” në Kroaci - Bota Sot
U mbajt koncerti përmbyllës i korit “Siparantum” në Kroaci

Kultura

E hënë, 22 tetor 2018

U mbajt koncerti përmbyllës i korit “Siparantum” në Kroaci

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 14:01
Koncerti përmbyllës i korit “Siparantum” në Kroaci

Mbrëmë në Muzeun Mimara, Zagreb është mbajtur koncerti i tretë i turneut të korit “Siparantum” në Kroaci.

“Emocione të pa përshkrueshme pranë një audience të mrekullueshme. Duartrokitjet e gjata vërtetojnë punën dhe suksesin tonë, e njejta ndodhi edhe në Hrvatski Glazbeni Zavod. Ky është motivacion që ne duhet të vazhdojmë tutje”, u shpreh Memli Kelmendi, dirigjent i korit.

Mimara njihet për akustikën e përkryer sidomos për veprat e muzikës korale.

Muzika e performuar u vlerësua shumë lart dhe publiku u befasua me paraqitjen dhe veprat kreative që tashmë janë identifikim i korit Siparantum.

Në program u interpretuan vepra të kompozitorëve të njohur botëror dhe shqiptar. Publiku mirëpriti veprat e kompozitorëve; Mengjiqi, Zeqiri, Aliçkaj dhe Kelmendi.  Ky koncert përmbyll një edicion të suksesshëm të korit Siparantum, për t’u rikther në shtator për projektet e sezonit 2019 në projektet e radhës ndërkombëtare:

Koncerti u organizua nga Universiteti i Zagrebit dhe kori “Emil Cossetto”-Zagreb.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test