Nuk dua gjak... - Bota Sot
Nuk dua gjak...

Kultura

E martë, 23 tetor 2018

Nuk dua gjak...

Nga: Agron Zeqiraj Më: 19 shtator 2018 Në ora: 11:36
Shqiponja

Si gjak 

Si shkëmb,
Të kujtoj më mall 
Ti, vendi im.

Në palcë shpërthen edhe shpirti i dërmuar
Dhe shkëmbi mbulohet me gjak, 
Nga trimëria jote.

E vazhdon rrugën i ndjeri... 
Si pishtar i lirisë 
Pa bër nam.

As zë nuk lëshon i shkreti,
Se aty qëndronin frikat.. 
Ato që edhe lirinë e damkosën.

Kështu siq është liria sot: 
E vrarë,
E djegur, 
E nëpërkëmbur, 
Pa shpresë, 
Pa dije, 
Pa dinjitet.

Vjen dhe zëri im 
Dhe një ditë zhduket i tëri... 
Pa mëshirën e Zotit.

Kështu veç të jetoje sot, them
Si gjak dëshmori të dua!
Dhe për asgjë tjetër...

Ti vrave vetën nga pulëbardhat 
Si shtegëtare kur kthehën të plagosura
Pasi që kanë kaluar shumë male...
Dhe ato thoshin me plot kuptim 
Eja, të vdesim së bashku! 
Në vdekjën tonë që e harruam 
Sa ishim gjallë, por të vdekur..
Për lirinë e vendit tonë, Dardanisë!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test