Sezoni i teatrit nis te “Turbina”. Organizohet festivali mbarëkombëtar, pret 14 trupa - Bota Sot
Sezoni i teatrit nis te “Turbina”. Organizohet festivali mbarëkombëtar, pret 14 trupa

Kultura

E mërkurë, 17 tetor 2018

Sezoni i teatrit nis te “Turbina”. Organizohet festivali mbarëkombëtar, pret 14 trupa

Më: 22 shtator 2018 Në ora: 17:14
Hervin Çuli

Sezoni i ri për Teatrin do të fillojë në “ArTurbina”. Skena është bërë gati për premierën e radhës “Tag”, por jo vetëm kaq. Për të mirëpritur edhe 14 trupa teatri që do të jenë pjesë e Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrit, i cili do të zhvillohet po ashtu në këtë skenë multifunksionale të “ArTurbinës”.

Hervin Çuli, drejtor i Teatrit Kombëtar, shprehet: “ArTurbina ka pasur edhe organizime të tjera muzikale, por si shfaqje teatri është shfaqja e parë që çel festivalin. Pra, premiera “Tag” e Teatrit Kombëtar hyn në histori sepse është ajo e cila është fjala e parë teatrale që thuhet në ArTurbina”.

“ArTurbina” do të flasë shqip me të gjitha dialektet dhe format e saj në skenë. Një festival që përfshin gjithë trevat shqipfolëse: Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal i Zi. Çdo ditë do të ketë nga dy shfaqje, në orën 18:00 në Universitetin e Arteve dhe në orën 21:00, në “ArTurbina”.

“Festivali është mbarëkombëtar. Na pëlqen të themi që është një rikthim i një festivali shumë të bukur, i organizuar nga i ndjeri Vangjush Furxhiu deri në 1996”, thotë Çuli.

Pas zhvendosjes në këto ambiente të reja, trupa e Teatrit Kombëtar do të qëndrojë këtu deri në ndërtimin e një skene të re të teatrit. Nga ana tjetër, ka pasur edhe thirrje për bojkot nga ata që mbështesin aktualisht mosshembjen e godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar.

“Edhe ata që mbrojnë idenë e mosprishjes së teatrit, nuk kanë arsye për të qenë armik me një skenë të re”, thekson Çuli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test