Erenstina Halili ëshë fituese e Orës së madhe letrare të “Dom Mikelit” në Stubëll të Vitisë… - Bota Sot
Erenstina Halili ëshë fituese e Orës së madhe letrare të “Dom Mikelit” në Stubëll të Vitisë…

Kultura

Erenstina Halili ëshë fituese e Orës së madhe letrare të “Dom Mikelit” në Stubëll të Vitisë…

Nga: T.S Më: 22 shtator 2018 Në ora: 20:04
Erenstina Halili, fituese e vendit të parë për poezi

Në manifestimin kulturor të “Domi Mikelit”, në Stubëll të Vitisë, sot, para një mase mjaft të madhe tëartdashësve të fjalës së shkruar, u dhanë çmimet për poezi më të mirëtë Orës së Madhe Letrare. Lexuan Me këtë rast, në orën e Madhe Letrare lexuan mbi 24 krijues. Pati krijues nga Tirana, Italia, Presheva, Kamenica, Prishtina, Vushtrria, Ferizaji, Gjilani, Vitia e mese të tjera shqiptare. Kësaj here, fitues të këtij manifestimi të Orës së Madhe letare, për poezi,është Erenstina Halili, poete nga Tirana, e  cila është fituese e vendit të parëpër poezi.

Ajo (Erenstina), tha se, në këto takime letrare është hera e parë që merr pjesë në këtë vend, Stubëll. Jam edhe e suprizuar, sepse shikoj njerëz jo vetëm që jetojnë nga arti,  se e duan artin, s’ka dyshim, por mbi të  gjitha janë pjesë e një historie të gjatë të Kosovës, siç është shkolla e parë shqipe në Stubëll, që është një pjesë e një histori shpirtërore, ku përmes Dom Mikelit dhe një pjesë e një aktualiteti Evropian, përmes përmes njerëzve, konkurseve dhe aktiviteteve tjera të shkencës apotë artit, njerëzit njihen dhe zhvillojnë identitetin e tyre. Unë jetoj e punoj në Universitetin e Tiranës. Poezia ime është një inmemorio kushtuar Dom Mikelit, që është engjulli ynë i shenjtë. Engjulli është nënë, babë, është mbi të gjitha, atdhe”.

Fituesit e vendeve të dyta e të treva janë: Sabit Rrustemi e Anton Guraqa (vendin e dytë), ndërsa vendet e tre i fitua këta kandidatë: Qibrije Demiri dhe Enfeleva Tafa nga Shqipëria. Në fund të këtij manifestimi kulturor, juria në fjalë  i shpërbleu dy veprimar libash, Prend Buzhalën me mirënjohe dhe Mendi Menxhiqin, po ashtu me nga një mirënjohje. Prend Buzhala tha dy fjaë se, jam i nderuar me këtë mirënjohe, sepse vepra ime përcjell mesazhe dhe referencë të fortë për paqë dhe për shkencën, në përgjithësi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...