Nëntori rikthen kujtimin për Xhavit Ahmetin - Bota Sot
Nëntori rikthen kujtimin për Xhavit Ahmetin

Kultura

Nëntori rikthen kujtimin për Xhavit Ahmetin

Nga: Ilmi Musliu Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 08:20
Xhavit Ahmeti

Xhavit Ahmeti vdiq tragjikisht, më 21 nëntor 1996, në rrugën e mbrojtjes së shkollës dhe shkronjave shqipe si dhe aspiratës politike të shqiptarëve të Kosovës, për pavarësi nga Serbia.

Ky është nëntori i 22-të pa profesorin, intelektualin, veprimtarin dhe njeriun Xhavit Ahmeti. Shqiptarët duhet të jenë krenarë që patëm një njeri të madh, një intelektual të shquar, një shkencëtar të spikatur, një atdhetar të devotshëm të çështjes kombëtare, siç ishte Xhavit Ahmeti. Ai ishte shembull se si jetohet dhe punohet për Kosovës, me tërë qenien e tij.

Xhavit Ahmeti kontribuoi shumë në forcimin e rezistencën dhe refuzimin e masave serbe për zhbërjen e arsimit shqip. Ishte ndër figurat më eminente të kësaj rezistence.     

Asokohe, si këshilltar për arsim i presidentit Rugova, ai demonstroi aftësi të veçanta në ngritjen dhe funksionalizimin e institucioneve të Republikës së Kosovës, në përgjithësi dhe të arsimit në veçanti, sikurse edhe në masivizimin e rezistencës politike ndaj institucioneve të dhunshme serbe në Kosovë.

Falë vlerave të larta njerëzore dhe intelektuale, Xhavit Ahmeti radhitej ndër burrat e mëdhenj që kishte Kosova. Shëmbëlltyra e tij si intelektual e shkencëtar, si politikan dhe patriot i përkushtuar për çështjen e Kosovës, ishte motivim dhe frymëzim për shumë    gjenerata në kauzën për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Vdekja tragjike e gjeti Xhavit Ahmetin në një mision të rëndësishëm, derisa së bashku me delegacionin e Kosovës, ku ishin edhe Hydajet Hyseni e Fatmir Sejdiu, po shkonin në Beograd, për të mbrojtur arsimin shqip.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...