Skenderbeu në letërsinë kroate - Bota Sot
Skenderbeu në letërsinë kroate

Kultura

Skenderbeu në letërsinë kroate

Nga: Merita Hoxha Më: 10 dhjetor 2018 Në ora: 07:18
Pamje nga promovimi i librit

Në kuadër të shënimit të 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit Skenderbeut, Bashkësia Shqipëtare Prefektura e Istrës me 08.12.2018 në lokalin e saj në Pullë të Kroacisë organizoi promovimin e librit „ Skenderbeu në letërsinë kroate“ të botuar nga shoqata e Artistëve shqiptarë në Kroaci DEA.

Mysafirë ligjërues ishin:

Don Rikard Lekaj – meshtar në Katedralen e Pullës

Zonja Lilijana Koci – autore e librit

Dr.sc Marija Buzov – këshilltare shkencore

Në kuadër të këtij promovimi të pranishmit ndoqën premijerën e filmit dokumentar „Skenderbeu 550 vite në Europë“ në rezhinë e z. Viktor Ramaja.

Qëllimi i një promovimi të tillë ishte që sa më shumë të njihemi me ndikimin që pati jeta dhe vepra e Skenderbeut jo vetëm në historinë tonë kombëtare por edhe ne ate Europiane dhe botërore, si frymëzim jo vetëm i prirësve luftarakë, rilindasve kroatë por edhe artistëve europiane dhe botërorë.

„Lirinë nuk e solla unë, por e gjeta këtu…..“   

Gjergj Kastrioti Skenderbeu , Kuvendi i Lezhës 1444

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...