Dy raste të reja të fruthit në Kumanovë dhe Shuto Orizare - Bota Sot
Dy raste të reja të fruthit në Kumanovë dhe Shuto Orizare

Kumanova

Dy raste të reja të fruthit në Kumanovë dhe Shuto Orizare

Më: 29 dhjetor 2018 Në ora: 08:26
Foto ilustrim

Dy raste të reja të fruthit janë konfirmuar në laborator. Bëhet fjalë për një fëmijë dy vjet e gjysmë nga Kumanova dhe një grua e moshës 32-vjeçare nga Shuto Orizari.

Këto raste nuk janë të lidhura epidemiologjikisht, informon sot në web-faqen Instituti për shëndet publik në Republikën e Maqedonisë.

Nga ana e shërbimi epidemiologjike në Qendrën për Shëndet Publik Shkup dhe Qendrën për Shëndet Publik Shkup, siç theksojnë po ndërmerren aktivitet dhe masa në terren për zbulimin e kontakteve, kontrollimin e statusit së vaksinimit dhe vaksinimin e tyre në përputhje me rregulloren dhe kalendarin e imunizimit.

Me këto dy raste gjatë këtij muaji janë regjistruar nëntë raste me fruth. Nga do shtatë janë fëmijë nga lagjja e Shkupit Radishan, ku nga 19 dhjetori u shpall epidemia.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...