Spitali në Kumanovë me aparatura të amortizuara - Bota Sot
Spitali në Kumanovë me aparatura të amortizuara

Kumanova

Spitali në Kumanovë me aparatura të amortizuara

Më: 10 shkurt 2019 Në ora: 23:00
Foto

“Ajo që për momentin na mungojnë në Spitalin e Kumanovës janë eho-aparatet, strilizatorët, EKG- aparatet e paisje tjera që janë të domosdoshme për punën e spitalit. Andaj edhe është e nevojshme sigurimi i aparateve të reja mjeksore.

Konkretisht për repartin e Gjinekologjisë dhe akusherisë ka nevojë për sigurimin e CTG – aparateve, fetoskopeve, eho-aparateve dhe paisje tjera, nga të cilat një pjesë duhet ti blejmë vet, kurse një pjesë do të sigurohemi ti sigurojmë përmes donacioneve të ndryshme” – tha Drejtoresha e Spitalit të Kumanovës, Snezhana Zaharieva.

“Deri në fund të javës do të fillojmë procedurat për furnizimin me mamografë , kurse varësisht nga afatet ligjore , shpresojmë se në periudhë prej dy-tre muajsh aparati do të arrijë në Spitalin e përgjithshëm të Kumanovës” – deklaroi Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe.

Për shkak të defekteve të më tepër aparateve, pacientët e gjithë rajonit verilindor, në vend se në spitalin e Kumanovës, për kontrolle të ndryshme dërgohen në Entet shtetërore dhe private në Shkup.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...