Kumanova qyteti më i ndotur në Maqedoni - Bota Sot
Kumanova qyteti më i ndotur në Maqedoni

Kumanova

Kumanova qyteti më i ndotur në Maqedoni

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 11:38
Kumanova

Sot dhe mbrëmë Kumanova ka qenë qyteti më i ndotur në Maqedoni. Niveli i grimcave PM 10 është shumëfishuar dhe kanë arritur 242 mg/m3. Mbrëmë, ishin edhe më të larta dhe lëviznin prej 411 deri në 380 mg/m3. Në orët e vona të mbrëmjes në Kumanovë kundërmonte erë tymi, por shpërndahej edhe erë specifike.

Qytetarët kërkojnë nga autoritetet kontrolle të përforcuara inspektuese. Paraprakisht në disa raste gjatë vitit, komuna ka kryer aeroizolim. Në ditët e kaluara NP “Pastrim dhe Gjelbërim” i pastronte rrugët në orët e mbrëmjes, që është gjithashtu pjesë e masave për uljen e ndotjes së ajrit.

Në mesin e masave urgjente të jashtëzakonshme është edhe mbjellja e fidanëve dhe kontrolle të përforcuara inspektuese, që në njërën nga fidanët i sollën këshilltarët, ndërsa shumë shpesh janë kërkesë e qytetarëve. Periudhën e kaluar ishin mbjellë fidanë në disa lokacione të lagjes “Karposh” dhe “Tode Mendol”.

Por, edhe krahas këtyre masave të ndërmarra afatshkurta dhe afat mesme për uljen e ndotjes së ajrit, Kumanova mbrëmë ishte qyteti më i ndotur në Maqedoni.

Sipas qytetarëve, gazifikimi i amvisërive dhe konsumatorëve të mëdhenj është kyç për uljen e ndotjes së ajrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat