Zbulohen keqpërdorime në SHA “Ujësjellësi” Kumanovë, ngritët padi penale ndaj tre personave - Bota Sot
Zbulohen keqpërdorime në SHA “Ujësjellësi” Kumanovë, ngritët padi penale ndaj tre personave

Kumanova

Zbulohen keqpërdorime në SHA “Ujësjellësi” Kumanovë, ngritët padi penale ndaj tre personave

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 16:28
Ilustrim

SPB Kumanovë ka ngritur padi penale kundër F.F. (44) nga Kumanova për shkak të dyshimit se ka kryer vepër penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kompetencave” dhe kundër S.GJ. (62) dhe S.L. (36) të dy nga Kumanova për shkak të kryerjes së veprës penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe kompetencave” dhe “falsifikim të dokumentit zyrtar”.

Gjatë vitit 2016 dhe 2017, siç deklarojnë nga Ministria e Brendshme, personja e dytë, si menaxher i SHA “Ujësjellësi” filial i Kumanovës, në një tender të shpallur më parë për blerjen e pajisjeve HTZ, në pesë raste përgatiti marrës të rremë për pajisjet e blera HTZ nga një kompani nga Kumanova, pas së cilës i padituri i parë, si drejtor i filialit të lartpërmendur, miratoi faturat për pajisjet e blera të dorëzuara nga personi juridik në fjalë.

Pas kësaj, i padituri i dytë dhe i tretë, si menaxher në shoqërinë aksionare në fjalë, me kërkesë të personit të parë, bënë lista të rreme dhe dërgues për huazimin e pajisjeve HTZ të blera për punonjësit e kësaj shoqërie aksionare. Me këtë, aplikantët bënë përfitime të paligjshme pronësore prej 732.799 denarë në dëm të SHA “Ujësjellësit” Shkup.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...