Diskriminohet një mësuese nga Kumanova në punë për shkak shtatzënisë - Bota Sot
Diskriminohet një mësuese nga Kumanova në punë për shkak shtatzënisë

Kumanova

Diskriminohet një mësuese nga Kumanova në punë për shkak shtatzënisë

Më: 3 nëntor 2018 Në ora: 13:53
Foto ilustrim

Gjykata e Apelit e konfirmoi vendimin e Gjykatës së shkallës së parë të Kumanovës se një punonjëse të shkollës fillore iu kishte shkelur e drejta për mundësi dhe trajtim të barabartë, domethënë ajo ishte diskriminuar në bazë të statusit të familjes, familjes dhe statusit martesor, ose prindësisë (shtatzënisë).

Paditësja e cila ishte e punësuar në shkollë fillore, paraqiti mosmarrëveshjen për trajtim diskriminues nga drejtori i shkollës. Në të vërtetë, prokurori, së bashku me disa kolegë të tjerë, kanë plotësuar kushtet për transformimin e lidhjes së punës nga një periudhë fikse në një kohë të pacaktuar, për shkak të së cilës nga ana e shkollës u kërkua transformi i lidhjes së punës së tyre. Menjëherë pasi paditësi njoftoi se ishte shtatzënë, kërkesa e saj për transformim të lidhjes së punës u tërhoq, ndërsa kërkesat e kolegëve të tjerë nuk u bënë.

Gjykatat e shkallës së parë dhe të dytë konfirmuan se duke tërhequr kërkesën për transformimin e punësimit të paditëses nga një periudhë e pacaktuar fikse, për shkak të faktit se ajo ishte shtatzënë, të pandehurit vepruan në kundërshtim me nenin 6 dhe nenin 9 të paragrafit 1 të Ligjit të Punës dhe ka shkelur të drejtën e paditëses për mundësi të barabarta dhe trajtim të barabartë, domethënë ata kanë kryer diskriminim, njofton Shoqata e Avokatëve të Rinj të Maqedonisë.

Të pandehurit nuk arritën të dëshmojnë një justifikim objektiv dhe të arsyeshëm ndaj sjelljes kundër të paditëses.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...