Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2019 - Bota Sot
Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2019

Lajme

Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2019

Më: 8 janar 2019 Në ora: 19:02
Foto ilustrim

Japonia ka hyrë në 2019 me pasaportën më të fuqishme në botë, sipas një renditjeje të re globale.

Qytetarët e Japonisë mund të vizitojnë 190 vende të botës pa viza. Pasaportat e Singaporit dhe të Koresë së Jugut janë në vendin e dytë të përbashkët në 189 vende.

Megjithatë, ato të Mbretërisë së Bashkuar dhe ShBA-ve kanë rënë poshtë nga renditja e pestë në vitin 2018 dhe janë në vendin e gjashtë tani në 185 vende.

Renditja është mundësuar nga Indeksi i Pasaportave të Hensli, i cili bazohet në të dhënat nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Pasaportat gjermane dhe franceze mbeten në vendin e tretë në 2019-ën prej 188 vendesh vizitë pa vizta.

Në të katërtën e përbashkët janë pasaportat e Danimarkës, Finlandës, Italisë dhe Suedisë në 187 vende, pasuar nga Luksemburgu dhe Spanja në 186 vende. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...