Analistët: A është Kosova fuqi nukleare që i frikohen të gjithë, apo është farsë dhe pas aksioneve të njëanshme qëndron perëndimi - Bota Sot
Analistët: A është Kosova fuqi nukleare që i frikohen të gjithë, apo është farsë dhe pas aksioneve të njëanshme qëndron perëndimi

Lajme

Analistët: A është Kosova fuqi nukleare që i frikohen të gjithë, apo është farsë dhe pas aksioneve të njëanshme qëndron perëndimi

Nga: F.B Më: 12 janar 2019 Në ora: 16:42
Dragomir Angjelkoviq

Duke folur për taksat, analisti Dragomir Angjelkoviq përkujton se perëndimi në konflikt bie fjala me Kinën I vendos asaj sanksione, ngre zërin, kërcënon ndërsa kur këtë e bënë Kosova bëhet kinse nuk I pëlqen edhe çdo merr fund me porosinë: “ shqyrtoni këtë”, “hajde tërhiqni”.

Analisti politik Dragomir Angjelkoviq përkujton se perëndimi në konflikt bie fjala me Kinën I vendos asaj sanksione, ngre zërin, kërcënon ndërsa kur këtë e bënë Kosova bëhet kinse nuk I pëlqen edhe çdo merr fund me porosinë: “ shqyrtoni këtë”, “hajde tërhiqni”. 

Prandaj ai vlerëson se bëhet fjalë për farsë pas së cilës qëndron perëndimi që dikton Prishtinën në masa të njëanshme kundër Serbisë siç është vendosja e taksës në mallrat nga Serbia qendrore shkruan Novosti transmeton “Bota Sot”.

Duke komentuar ftesat për Gjykatën Speciale ndaj komandantëve të UÇK-së ai thekson deri tani askush nuk është procesuar  andaj kjo nënkupton se kur bëhet fjalë për ngarkimin e shqiptarëve për krime lufte është farsë.

“Perëndimi ndaj Kosovës sillet sikur ndaj ndonjë fuqie nukleare ! Jam I bindur se gjykimet e paralajmëruara  do jenë tregime dhe nëse ndokush dënohet do të jetë ndihmës I ndihmësit të ndonjë komandanti lokal, por jo dikush I rëndësishëm”  – thotë Angjeloviq.

Duke fol për taksat, analisti Dragomir Angjelkoviq përkujton se perëndimi në konflikt bie fjala me Kinën I vendos asaj sanksione, ngre zërin, kërcënon ndërsa kur këtë e bënë Kosova bëhet kinse nuk I pëlqen edhe çdo merr fund me porosinë: “ shqyrtoni këtë”, “hajde tërhiqni”.

- Pra mund të përfundojmë se Kosova është fuqi nukleare nga e cila Amerika frikohet, ose çdo gjë është mashtrim sikur Kosova po përpiqet të disiplinoj Kosovën, ndërsa vetë Perëndimi qëndron prapa aksioneve të njëanshme të pushtetit seperatist. Vuçiq ka zbuluar problemin se ne nuk kemi problem me shqiptarët ekstremist po me ata që qëndrojnë prapa tyre – shprehet Angjelkoviq.

Ndërsa deputeti Aleksandar Çotriç përkujton se kanë kaluar gjithë këto vite nga përfundimi I konfliktit ndërsa tek tash po formohet Gjykata kundër krimeve të luftës.

"Çështja është sit ë sigurohen dëshmi pas gjithë këtyre viteve dhe sit ë sigurohen dëshmitarët që do dëshmonin pa frikë nga pasojat. Edhe më herët ka pas përpjekje që të gjykohen kriminelët, por dëshmitarët janë zhdukur në mënyrë misterioze – ka thënë Çotri për Pink transmeton “Bota Sot”.

Ai vlerëson se edhe tash do të jetë vështirë të dëshmohet fajësia, por vetë Gjykata special është “ hap I vogël por pozitiv I bashkësisë ndërkombëtare në shikimin e situatës në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...