Lufta e familjes Hyseni me QKUK-në - Bota Sot
Lufta e familjes Hyseni me QKUK-në

Lajme

Lufta e familjes Hyseni me QKUK-në

Nga: N.Sh Më: 20 janar 2019 Në ora: 10:34
Avni dhe Adnan Hyseni

Familja e heroit, Avni Hyseni, i cili vdiq në QKUK pas tri jave ditësh në koma, nga një sulm në kokë, janë duke u përballur me QKUK-në.

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe UÇPMB-së, Avni Hyseni, ka vdekur si pasoj e neglizhencës së mjekëve.

Kështu ka deklaruar Adnani, vëllai i Avniut, pasi në spitalin e Pejës mjekët kujdestar e kanë neglizhuar rastin, kur Avniu ka shkuar me dhimbje të mëdha koke, por që nga mjekët është liruar menjëherë për në shtëpi.

Mirëpo, pas disa minutash, ka pësuar sulmi në kokë, dhe pastaj në mungesë të oksigjeni, Avniu ka rënë në gjendje kome derisa ka ndërruar jetë në QKUK në Prishtinë.

E për këtë, Adnani ka ngritur padi ndaj mjekëve në spitalin e Pejës dhe për QKUK-në në Prishtinë.

E pas dëshmisë së tij, kanë ndodhur edhe dy largime të mjekëve nga puna.

Më poshtë ua sjellim një reagim të familjes Hyseni:

Pas asaj qe është pa sot ne portale familja e Avni Hysenit reagon.

Se pari bejm pyetje publike drejtuar QKUK !

1. PSE E SHKARKUAT NAIM KUQIN cila ke aryesja e vendimit tuaj.

2. Cili ligj, kod apo nen e lejon heqjen e aparatave nga pacienti Avni Hyseni pa njoftim te familjes.

Familja e Avni Hysenit pas asaj qe eshte pa sot ne portale si nje deklarat per media nga Klinika e Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv se gjdo gje ka shku ne rregull ne rastin e Avni Hysenit ne si familje kerkojm qe QKUK te jet me e qart e veqanerisht kur thon se mjekeve ju lejohet qe ti heqin aparatat paicientit pa njoftim te familjes se vet pacientit, pra un si vlla i Avnis kerkoj sqarim se cili LIGJ apo cili NEN ose KOD jau lejon mjekeve ket veprim dhe jo vetem per

mu por edhe per opinionin e gjer sepse jan deklarata publike nga institucioni publik siq eshte QKUK.

Kjo deklarat e dhen nga Klinika e Anesteziologjis dhe Mjekimit Intenziv eshte dekrarat e pavertet dhe un edhe sot e shtun 19.12.2019 e perseris qe me kete rast do merret Prekuroria e Shtetit dhe do e vertetojn gjdo gje sepse kjo deklarat bjen ne kundershtim me vendimet e vet QKUK per shkartim te NAIM Kuqit si shef i repartit te Intenzives, pra ne si familje pyesim QKUK pse u shkarku NAIM KUQI mbase simbas Klinikes se Anesteziologjis dhe Mjekimit Intenziv ka qen ne rregull gjdo gje.

Gjithashtu un Adnan Hyseni e them me pergjegjesi te plot se eshte e vertet qe kam insistu me marr nje kopje te dokumentacionit te vllaut se Dr Naim Kuqi si shef i intenzives dhe Argeta Gecaj - Gashi si doktoresh kujdestare nuk ka dasht me i jep kur i kam njoftu se do bej padi ne Prekurori, nuk eshte e vertet se un kam shkaktu dhun ne repartin intenziv me daten 10.01.2019 dhe per kete do e vertetojn kamerat e vet repartit te intenzives siq edhe vet Policia te cilet kan qen prezenc e qe do kerkohet edhe deklaratat e tyre ne Prekurori sepse edhe vet policet (4 persona) e ka pa se un kam te drejten e marrjes se nje kopje te dokomentacionit dhe per kete prap jan kamerat qe do e verifikojn.

Un, Adnan Hyseni at qe e kam deklaru publikisht ne RTV Dukagjin i rri mbas deri sa te vdes siq edhe do luftoj deri ne fund. E gjitha do deshmohet ne Prekurori kurdo qe do filloj ky rast per ta ndriqu ne teresi sepse edhe vet shteti e ka obligim ndriqimin e rastit te ish ushtarit te UÇK-se dhe UÇPMB Avni Hyseni

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...