Taksa 100%, rriten çmimet ushqimore në Serbi - Bota Sot
Taksa 100%, rriten çmimet ushqimore në Serbi

Lajme

Taksa 100%, rriten çmimet ushqimore në Serbi

Më: 29 janar 2019 Në ora: 11:38
Foto ilustrim

Vendosja e taksës 100% nga qeveria e Kosovës vazhdon ta “dridhë” Serbinë. Pasi shteti serb i humbë më shumë se 1 milion euro në ditë nga vendosja e kësaj takse, tani ky vendim i qeverisë së Kosovës ka bërë që në Serbi të rriten çmimet e produkteve ushqimore.

Analistët serbë përmendin dy arsye për rritjen e çmimeve që do të ndodhin nga java e ardhshme. E para është vendosja e akcizës dhe taksa e Kosovës.

Vendosja e akcizës sipas ekspertëve serbë ka bërë që shpenzimet e prodhimit të jenë më të larta, ndërsa vendosja e taksës 100% nga autoritetet kosovare ka bërë që kompanitë serbe të përballen me telashe të shitjes së mallërave duke e ditur që Kosova ishte destinacioni i preferuar i produkteve serbe.

Madje, njohësit në Serbi paralajmërojnë që kjo situatë mund të tensionojë situatën në vend duke mos përjashtuar radikalizimin e protestave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...