Presidenti i Serbisë, Vuçiq: Ngërçi aktual largohet vetëm kur Kosova heq taksën - Bota Sot
Presidenti i Serbisë, Vuçiq: Ngërçi aktual largohet vetëm kur Kosova heq taksën

Lajme

Presidenti i Serbisë, Vuçiq: Ngërçi aktual largohet vetëm kur Kosova heq taksën

Më: 4 shkurt 2019 Në ora: 15:08
Aleksandar Vuçiq

Vuçiç shtoi se dialogu mund të vazhdojë kur Prishtina të pushojë me provokime, siç është ndryshimi në statutin e kompleksit minerar të Trepçës, e cila sipas tij është rrëmbim i pronës serbe, njofton Klan Kosova.

Pas takimit me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Beograd, Denis Kiff, Vuçiq ka thënë se “Serbia gjithmonë do të përcaktohet për paqe e stabilitet në rajon”.

Ai vendimet e marra nga Kosova i ka quajtur “të dëmshme e të njëanshme”.

Vuçiç gjithashtu “shprehu interesin e Serbisë në forcimin e dialogut politik dhe zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik me Mbretërinë e Bashkuar, duke shpresuar se Brexit nuk do të ndikojë në marrëdhëniet dypalëshe të të dy vendeve”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...