Ushtruesi i detyrës së menaxherit grepça akuzon kryesindikalistin për sabotim - Bota Sot
Ushtruesi i detyrës së menaxherit grepça akuzon kryesindikalistin për sabotim

Lajme

Ushtruesi i detyrës së menaxherit grepça akuzon kryesindikalistin për sabotim

Nga: F. B. Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 22:18
Trepça

Pas njoftimit të sotshëm në media se minatorët e Trepçës kanë marr vetëm gjysmën e pagës, ka reaguar ushtruesi i detyrës së menaxherit të ndërmarrjes Trepça, Xhevdet Tahiri.

Ai ka akuzuar krye sindikalistin për pengesa të vazhdueshme e thirrje të grevës Shyqyri Sadiku.

M më poshtë po sjellim të plotë pa ndërhyrje reagimin e tij në rrjetin social Facebook:

Me Fat!

Të nderuar minatorë, të nderuar punëtorë të Trepça Sh.A.

Trepça Sh.A. për momentin po kalon një periudhë të vështirë financiare ku sfidat e mbijetesës janë shumë të rënda. Krejt kjo është rezutat i sabotimeve dhe pengesave në prodhim, te cilat po krijohen nga krye sindikalisti Shyqri Sadiku, dhe nje grup punëtorësh shumë i vogel të manipular nga ky person.

Ky person për çdo muaj i fton punëtorët te hyn në grev me qellim që të pengojn prodhimin dhe të bojkotojnë procesin e prodhimit. Humbjet të cilat u krijuan nga veprimet e këtij personi me thirrjen e grevave gjatë muajit korrik te vitit 2018 dhe janar te vitin 2019 arrin vleren mbi 1,2 milion €.

Duhet ta sqarojm opinonin se ky person (krye sindikalisti Shyqyri Sadiku), derisa del para mediave dhe flet për keqmenaxhim, ky është drejtuesi kryesor i menaxhimit të prodhimit në horizontin 7, 8, 9, në minieren e Stantergut, ku prodhimi mujori i tij është minus 70 % krahasuar me planifikimin e projektuar. Ku në pesë vitet e fundit që ushtron detyrën e drejtuesit në këto horizonte ai as pesë herë nuk ka hyrë në minierë për të kryer detyrat per cilat paguhet. Por ai është shume i përkushtuar të organizoj bojkotin e prodhimit ne minierë DUKE FTUAR ÇDO HERE MINATORET NE GREVE DHE ASNJE HERE PER PUNE dhe ngritje te performances në minierë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...